تمرین های خلاقیت
تاریخ: 1395/02/27 نمایش: 1439 مرتبه تعداد امتیاز: 4   (Article Rating)
تمرین شماره 10: یک پوشش خوب

تمرین شماره 10: یک پوشش خوب

​​
لاک مایع در سال 1951 به وسیله (بتی نسمیت) اختراع شد. بتی که در سمت منشی کار میکرد به این فکر افتاد که چرا نقاشان خطوط نادرست نقاشی های خود را می توانند با رنگ بپوشانند، ولی ماشین نویس ها نمی توانند. او در داخل ماشین همزن خود مقداری رنگ محلول در آّب ریخت و به محل کار خود برد. او با برس کوچک و رنگ توانست روی اشتباهات تایپی خود را بپوشاند. بیست و هشت سال بعد، کمپانی ژیلت اختراع او را به مبلغ 48 میلیون دلار خرید. تاریخ مملو از اختراعات بزرگی است که از ظرایف ساده زندگی روزمره الهام گرفته شده است.
تاریخ مملو از اختراعات بزرگی است که از ظرایف ساده زندگی روزمره الهام گرفته شده است.
کسی که در سال 1752 اولین شرکت بیمه آتش سوزی آمریکا را تأسیس کرد نه یک محاسب بیمه بلکه مردی بنام بن فرانکلین بود. اختراعات دیگر او عبارت بودند از چهار پایه پله دار کتابخانه، صندلی گهواره ای، میله برقگیر، عینک دو کانونه، کیلومتر شمار (برای محاسبه راه های پستی) و اجاق فرانکلین. او حتی پیشنهاد کرد زمان بندی مناسبی برای استفاده از روشنایی روز ایجاد گردد. تمام این نوآوریها (و همچنین نقش او در صدور اعلامیه استقلال و قانون اساسی ایالات متحده) کارهایی بودند که او علاوه بر فعالیتش در زمینه برق بوجود آورد:
جزیره نشینان اقیانوس اطلس حرکت دیگری را در شنا بوجود آوردند به نام شنای کرال استرالیایی. شنای پروانه نیز در  دهه 1950 برای این بوجود آمد تا از شنای سینه پیشی بگیرد. در آن حالت فردی تشخیص داد که بخش جهش به جلوی شنا اگر بالای آب صورت بگیرد، سرعت بیشتری ایجاد می کند.
(وین گرتسکی) حرکت حمله جدیدی را در هاکی روی یخ ابداع کرد. او پشت دروازه گروه مقابل می ایستاد و در نتیجه تمام مدافعان آن گروه به علاوه شخص دروازه بان مجبور  می شدند سرهایشان را به جلو و عقب تاب می دهند تا همواره او و گروهش را زیر نظر داشته باشند. در این حالت نقاط کوری بوجود می آمد که گرتسکی به سرعت از آنها استفاده می کرد. او در برابر حریفی که جلوی تور دروازه قرار داشت حمله سریعی می کرد و یا اگر حریفی به پشت دروازه می رسید تا به او حمله کند، گرتسکی به سرعت از سمت دیگر خارج می شد و توپ را به هدف می رساند. نوآوری گرتسکی در هاکی هنوز هم یکی از سخت ترین روش های بازی است و دفاع در مقابل این نوع حرکت بسیار مشکل است.
این گونه نمونه های ورزشی بسیار آموزنده هستند چون این راهکارهای انقلابی در حقیقت ده ها سال پیش از آن هم قابل اجرا بودند. راه حل ها در تمام مدت وجود داشتند و تنها در انتظار کشف شدن بودند.
کتاب "سفرهای گالیور" ، "جوناتان سویفت" ، کتاب راهنمایی است در خصوص نوآوری ها که در قالب داستان کودکان آمده است. با جلوه گر نمودن عادات مردمان لیلی پوت، مانند محدود کردن هر قانون نسبت به تعداد حروفی که در الفبا هست یا تنبیه کلاهبرداری بیشتر از دزدی، سویفت با چالشی خوانندگانش را وادار می کرد راه های جدیدی برای انجام کارها بیابند.
نوآوری چیزی نیست که منحصر به متخصصان یا دانشمندان تیزهوش باشد. نوآوری ها تنها از بالا به پائین نیستند بلکه از پائین به بالا و در تعامل با هم جریان دارند. در حقیقت افراد غیر متخصص اغلب این امتیاز را دارند که از طریق تعقل پذیرفته شده در محدودیت قرار نمی گیرند.
همیشه وقتی نمی دانید درون جعبه چه چیزی وجود دارد، صرف نظرکردن از آن آسان تر است. ندانستن این که (همین طور است که هست) یا (قبلاً هم امتحان شده ولی مردود شده)، به غیر متخصصان کمک می کند تا به ناچار در جستجوی افکار جدیدی باشند که خود متخصص، احتمالا به آنها دست نمی یابد. چنین چیزی علاوه بر توانایی، در مورد خوشبختی هم مصداق دارد.
چرا که نه؟ بحثی است پیگیر علیه رضایت خاطر. مثال های ارایه شده آن نوع جبرگرایی را که معتقد است در مورد مسائل موجود هیچ کاری نمی توان انجام داد را، نفی می کنند.
حالا با همین خوشبینی جعبه ای پر از پیشنهاد درباره سوال زیر ارائه کنید،
چگونه می توانیم مردم را وادار کنیم سهم بیشتری از سبد هزینه زندگی خود را برای خرید کتاب بپردازند؟


امتیاز بندی
ارسال پاسخ

      

درباره پروژه خلاقیت

اینجا جایی برای :
پرورش خلاقیت  و به اشتراک گذاشتن  ایده هاست
پروژه خلاقیت طرحی است که افراد می توانند "همگام با یکدیگر خلاق ترین ایده های خود را کشف کنند"
خلاقیت مهارتی است که هر کسی می‌تواند آن را یاد بگیرد،تمرین کند و از آن استفاده کند.
 خلاقیت مانند فوتبال بازی کردن،رانندگی کردن،آشپزی کردن یا یادگیری ریاضی یک مهارت است.
  ولی در پایان قرار نیست که همه‌ افراد به یک اندازه در این مهارت ها خوب باشند. بعضی افراد بهتر از دیگران فوتبال بازی می‌کنند. بعضی افراد بهتر از دیگران آشپزی می‌کنند اما مهم این است که:
همه می‌توانند یک مهارت ، از جمله مهارت خلاقیت را یاد بگیرند و هر کس می‌تواند از طریق تمرین بهتر شود.
برای شرکت در این پروژه کافی است این بخش را مطالعه و سپس با استفاده از فرم زیر در آن شرکت کنید.
باید بدانید مطالعه بخش گفته شده الزامی است زیرا بدون آگاهی از دستورالعمل طراحی شده، امکان شرکت در این پروژه وجود ندارد.
این پروژه به صورت هفتگی ارائه می شود و لیست خلاقیت های دیگران نیز به اشتراک گذاشته می شود


دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * خلاقیت * مقالات خلاقیت
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian