هم گام با یکدیگر مهارت خلاقیت خود را پرورش دهیم:
تمرین ها و بازی‌ها
در این پروژه، تمرین‌ها و بازی‌هایی به صورت نظام مند و مرتب با هم انجام خواهیم داد. بر اساس این تمرینات و بازی‌ها،در موقعیت‌هایی قرار خواهیم گرفت که فعالیت در آن موقعیت‌ها، تفکر خلاق ما را رشد خواهد داد.فعالیت برای انجام تمرین‌ها بسیار لذت بخش است.
از این رو می‌توان آن‌ها را بازی هم نامید. این بازی‌ها را انجام دهید و نتایج به دست آمده را با دیگران به اشتراک بگذارید.
بازی کنید ولی همیشه به یاد داشته باشید که این یک تفریح جدی است. خلاقیت واقعاً یک امر جدی است. ولی بر خلاف مهارت‌های دیگر می‌توانید در حین پرورش آن تفریح هم بکنید و لذت ببرید. در این برنامه 62 (10+52) تمرین ارایه می‌شود. برای هر هفته از سال، یک تمرین.
10 تمرین اضافه هم برای کسانی است که پر انرژی‌تر هستند و می‌خواهند در یک هفته بیش از یک تمرین را انجام دهند .
مسائل و وضعیت‌ها
 از مسائل و وضعیت‌های ارایه شده در تمرین‌ها، هر چند سخت یا مشکل استفاده کنید. در مراحلی از کار می‌توانید، مسائل و وضعیت‌های مورد نظر خود را، موضوع تمرین‌های‌تان قرار دهید.
محدودیت زمانی
تمرین‌ها را می‌توانید بدون هیچ محدودیت زمانی انجام دهید. اگر خودتان خواستید برای آنها محدودیت زمانی در نظر بگیرید. در آغاز این نوع محدودیت خود خواسته می‌تواند 4تا 5 دقیقه و پس از مدتی پیشرفت مهارت های خلاق ، 2 تا 3 دقیقه باشد.
جواب‌های درست
با استفاده از خلاقیت هیچ‌گاه تنها یک "جواب درست" به دست نمی‌آید.
برای تمرین‌ها ، فقط یک جواب درست وجود ندارد. هر جوابی که با خواسته‌های تمرین متناسب باشد،یا به همان اندازه که
خواسته‌های تمرین را بر آورده کند، صحیح است. پس از مدتی تشخیص خواهید داد که بعضی از جواب‌ها(ایده‌ها) بهتر از بقیه هستند،زیرا عملی‌تر و غیر معمول‌تر هستند و ارزشی والاتر را ارائه می‌دهند.

توجه:
این حقیقت که فقط یک جواب درست وجود ندارد به این معنا نیست که هر جوابی درست است. پاسخ ارایه شده باید خواسته‌های تمرین را تأمین کند.


دریافت لوگوی مبتکران
پرورش خلاقیت ادراکی و خلاقیت طراحی
با انجام تمرین‌های هفتگی، خلاقیت ادراکی و طراحی خود را پرورش خواهید داد. خلاقیت ادراکی به معنای نگاه به موجودات از راه‌های مختلف است. با پرورش این بعد از مهارت خلاقیت، می‌توانیم مفاهیم و ارزش‌ها را استخراج کنیم و اتصال‌ها و ارتباط‌ها را بگشاییم.
خلاقیت طراحی به معنای کنار هم گذاشتن چیزها برای ایجاد ارزش است.
با این دو مهارت ما درباره‌ی آن چه باید باشد می‌اندیشیم و با تفکر معمولی( یادگیری مدرسه‌ای)، درباره‌‌ی آن چه هست فکر می‌کنیم.
هفته‌ای یک تمرین
هر هفته یک تمرین ارایه می‌شود. کسانی که روزی یک تمرین بخواهند و یا هر هفته بیش از یک تمرین بخواهند، می‌توانند خواسته‌‌ی خود را مطرح و تمرین‌های اضافی مورد نظر خود را از طریق ای میل دریافت کنند. پیشهاد ما در هفته‌های اغازین یک تمرین و ژرف‌نگری بیشتر است.
توالی اجرای فعالیت‌ها
1-هفته‌ای یک تمرین انتخاب و ارایه می‌شود.
2-محدودیت زمانی برای انجام فعالیت در اختیار خود شماست ولی تا پاسخی رضایت بخش فراهم نکرده‌اید، دست از تلاش
بر ندارید.
3-اجرای فعالیتها
واژه‌های تصادفی
فرایند واژه‌های تصادفی که این برنامه، بر اساس آن اجرا می‌شود، تنها یکی از ابزارهای قدرتمند ، تفکر جانبی است که ادوارد دبونو در سال 1967 آن را پیشنهاد کرده است.
تفکر جانبی، خلاقیت جدی و نظام‌مند است. تنها برای متفاوت بودن ، متفاوت نیست.
ابزارهای قدرتمندی برای تفکر جانبی وجود دارد مانند:
رقابت، استخراج مفهوم، در ک مفهوم، تحریک، حرکت ...........
فرایند‌ها و ابزارهایی از این دست می‌توانند به صورت منظم و هشیارانه مورد استفاده قرار گیرند و تفکر جانبی را فعال کنند. تفکر جانبی مفهوم خلاقیت را از الهام و استعداد بالاتر برده و ان را به یک مهارت تبدیل کرده است.
یک مثال برای فهم تفکر جانبی
در تفکر معمولی قبل از این که چیزی گفته شود ، نیاز است که دلیلی برای گفتن آن وجود داشته باشد، در غیر این صورت نتیجه بی‌معنا خواهد بود . با استفاده از تفکر جانبی ممکن است تا بعد از این که چیزی گفته شود، دلیلی برای گفتن آن وجود نداشته باشد.
تصور کنید در یک شهرک نسبتاً کوچک زندگی می‌کنید. هر وقت خانه را ترک می کنید، همیشه برای رسیدن به مقصدتان، خیابان اصلی را انتخاب می‌کنید. یک روز ماشین‌تان در حومه شهرک خراب می‌شود، یا تصادف می‌کنید. بهر دلیل باید پیاده تا خانه بروید. دنبال مسیرهایی می‌گردید و از خیابانی به خانه می‌رسید که هیچ‌گاه هنگام ترک خانه آن را انتخاب نکرده‌اید.
اگر از اطراف شروع کنید می‌توانید راههایی را بگشایید که هیچ گاه با شروع از مراکز نمی‌گشودید.تفکر جانبی یعنی از اطراف شروع کردن،واژه‌ی تصادفی ذهن شما را به اطراف مسئله می‌برد. هنگام بازگشت به مرکز (مسئله) ایده‌های جدیدی خود را نشان خواهند داد.
واژه‌های تصادفی ابزاری برای تحریک ذهن و تفکر جانبی است.
تفکرجانبی برای خلق ایده های تازه
فرایند:
1-هدف تمرین و وظیفه خود را به دقت بررسی کنید. ایده های خلاق را برای کجا و به چه منظور می‌خواهید؟ واضح و صریح بودن کانون تمرکز بسیار مهم است. اگر ندانید که می‌خواهید به چه چیزی تیراندازی کنید، احتمالاً هدف را نخواهید زد. به این سؤال جواب دهید که چه مسئله‌ای را می‌خواهید به طور خلاقانه حل کنید.
2-یک یا چند واژه را به صورت تصادفی از فرهنگ لغات انتخاب کنید.
3-از واژه‌ی تصادفی برای تحریک ذهن خود و بردن آن به اطراف استفاده کنید.

توجه:
باید نظام‌مند و متمرکز باشید. تفکر جانبی به هیچ عنوان بهم ریختن اطراف و جوانب و امید بستن به این که ایده ها خود به‌خود پدیدار خواهند شد نیست.


نکات مهم در استفاده از واژه‌های تصادفی
1-    نباید به دنبال نوعی ارتباط بین واژه‌ی تصادفی با موضوع (هدف) باشید.این کار به هیچ وجه تأثیر مثبتی نخواهد داشت. وظیفه‌‌ی شما ارتباط دادن واژه‌ی تصادفی و هدف به یکدیگر نیست. وظیفه شما استفاده از واژه‌‌ی تصادفی برای تحریک ذهن و بردن آن به اطراف مسئله است.
2-    نباید حروف واژه‌های تصادفی را دوباره بچینید و یا از حروف آن به عنوان علامت اختصاری استفاده کنید واژه را همانگونه که هست مورد استفاده قرار دهید.
3-    نباید از یک مجموعه مراحل برای رسیدن به یک واژه‌ی تصادفی استفاده کنید. برای مثال نباید بگویید:
"کشتی دریا را تداعی می‌کند، دریا هم ناوبری را و ناوبری ستارگان را پس بیایید از واژه های تصادفی ستارگان استفاده کنیم"، زیرا در این صورت واژه دیگر ، تصادفی انتخاب نشده است. خیلی ساده فرهنگ لغات را باز کنید و واژه‌های مورد نیاز زا به تصادف از آن، انتخاب کنید.
4-    بیشتر روی ارزشهای منبعث از واژه‌ی تصادفی کار کنید تا ارتباط‌های ساده بین واژه و مسئله
5-    در هر مرحله به دنبال امکان‌ها، ارزشها و مسیرهای جدید بگردید. هر گاه امکان پدیدار شد، آن را ادامه دهید.
6-    هیچ وقت نگویید من این واژه‌ی تصادفی را دوست ندارم . خود را مجبور کنید و از آن کلمه استفاده کنید، در غیر این صورت به‌ ایده‌های جدید و ارزشمند نخواهید رسید.
نتایج
ایده‌های جدید شما می‌تواند موارد زیر را شامل شود:
1-مسئله داده شده را حل کنند.
2-توسعه یا ساده‌سازی یک فرایند را پیشنهاد دهند.
3-ایده‌ی جدیدی را آماده سازند.
4-جهت کاملاً جدیدی را بگشایند.
5-مفهوم جدیدی را مشخص کنند.
6-ارزش جدیدی را خلق کنند.
یک مثال
 وظیفه: تهیه‌ی ایده‌ای جدید برای تأسیس یک رستوران جدید(هدف)

واژه‌  تصادفی: مخفی
نظرها و ایده‌های آنی:
.........یک پس زمینه دستبرد در بزرگراه
.......یک زمینه‌ی بندرگاهی با تصاویر کشیده شده از قایق‌های کنار ساحل
......پیش خدمت‌های مرد و زن ماسک زده

نظرها و ایده‌‌های فراتر:
.......بدون وجود فهرست غذا، شما به سر پیش خدمت می‌گویید که احساس می‌کنید چه چیزی را دوست دارید، سپس او غذا را برای شما انتخاب می‌کند.
..........شما نمی‌توانید غذایی را که در حال خوردن آن هستید، ببینید
.......یک رستوران گیاهی که در آن غذاها به شکل گوشت تغییر قیافه یافته‌اند
.......وجود کدهای عددی یا غیر عددی که شما از آن‌ها برای سفارش غذا استفاده می‌کنید

همان طور که می‌بینید، نظرها و ایده‌های آنی از ارتباط دادن واژه‌تصادفی( مخفی) با هدف به دست آمده‌اند و نظرها و ایده‌های فراتر، از مفهوم "مخفی" (دیده نشدن غذا، پیدا کردن غذای مورد نظر شما از روی احساس شما، تغییر قیافه غذای گیاهی و دادن شکل گوشت به آن ، کد گذاری انواع غذاها)
برای ایده‌پردازی بیشتر از مفاهیم واژه‌ی تصادفی استفاده کنید و حتی‌المقدور در دام ارتباط واژه تصادفی و مسئله نیفتید.
فهرست ایده‌ای خلاقانه(جدید، با ارزش و عملی):
..........رستورانی با غذاهای گیاهی دارای ظاهر غذاهای گوشتی و بالعکس
..........منویی با کدهای عددی که انتخاب غذا را به یک بازی و سرگرمی تبدیل می کند.
..........رستوانی نیمه تاریک که فقط با مزه ی غذاها می توان فهمید که چه چیزی می خورید.
حالا می توانید شروع کنید
شما اینجا هستید :  * خلاقیت * درباره پروژه خلاقیت
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian