مشاوره
تاریخ: 1393/09/01 نمایش: 3785 مرتبه تعداد امتیاز: 22   (Article Rating)
بی‌دقتی در آزمون

بی‌دقتی در آزمون

 شاید برای شما هم بارها بی‌دقتی در امتحان و آوردن نمره پایین از درسی که بلد بودید، اتفاق افتاده باشد. باید دید چرا در جلسه آزمون دچار بی‌دقتی می‌شویم؟ مقاله حاضر به این موضوع پرداخته است.   
    
بی‌دقتی دانش‌آموزان ناشی از سه عامل زیر است:

1- عوامل جسمانی
بیماری: هر نوع بیماری به ویژه مشکلات تیروئید، کم خونی، سرماخوردگی و بیماری‌های عفونی بر میزان تمرکز فرد تاثیر منفی دارد.
تغذیه نامناسب: مانند نخوردن صبحانه و یا هر نوع بدغذایی که منجر به کمبود مواد حیاتی، کمبود ویتامین، آهن و ... شود.
مشکلات جسمانی: مانند ضعف بینایی یا شنوایی که منجر به کاهش دقت دیدن و شنیدن می‌شود.

2- عوامل روانی
اضطراب و استرس بیش از اندازه
پیش داوری قبل از آزمون: هر نوع پیش داوری زیاد "من این درس را باید 100 درصد بزنم"، احساس ناتوانی "من این درس را خراب می‌کنم" . وقتی پیش داوری با شرایط آزمون مطابقت نداشته باشد دردسرساز می‌شود.
بیش‌فعالی: این اشکال ژنتیکی است و به شدت بر تمرکز و دقت شما تاثیر می‌گذارد و نیاز به دوره تخصصی دارد.
عدم علاقه: بی‌میلی و هیجان‌های منفی مغز شما را برای یادگیری مسدود و حافظه را ضعیف می‌کند. اگر با علاقه کم درسی را بخوانید هرگز به اعماق کتاب درسی نفوذ نخواهید کرد.

3- عدم تسلط
ضعف در مهارت‌هایی چون مهارت مطالعه (خوب خواندن، یادداشت برداری، مرور و ...)، گوش دادن و یادگیری سرکلاس و ... که منجر به یادگیری ناقص و عدم تسلط بر مطالب می‌شود یکی از دلایل اساسی بی‌دقتی در جلسه آزمون است. مهارت‌هایی چون مهارت آزمون دادن، مدیریت زمان هم بر عملکردتان و تسلط شما بر رفتارتان در جلسه آزمون تاثیر زیادی دارد.

نشانه‌های بی دقتی در جلسه آزمون
سه عامل پیش گفته به صورت‌های زیر خود را در آزمون‌ها نشان می‌دهد:
عجله داشتن: عجله داشتن موجب بی‌دقتی در خواندن صورت سوال، گزینه‌ها و حل سوال می‌شود.
پاسخ‌دهی نامرتب به پرسش‌ها و جا انداختن آن‌ها
درست وارد نکردن شماره گزینه‌ها در پاسخ‌نامه: بسیاری از مواقع دانش‌آموزان به دلیل بی‌دقتی یک سوال را اشتباه وارد می‌کنند و همین امر موجب جابه‌جا شدن جواب‌ها می‌شود. گاهی اوقات هم به دلیل اصل تداعی و اشتباه این اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال جواب سوال، دو می‌شود ولی این عدد در گزینه 3 آمده است و دانش‌آموز به اشتباه گزینه 2 را به عنوان پاسخ صحیح علامت می‌زند.
کنترل نداشتن بر زمان: دانش‌آموزی که سر جلسه آزمون زمان را در نظر نمی‌گیرد، ممکن است برای یک سوال وقت بیش‌تری بگذارد و از سوال‌های دیگر بماند و در نتیجه مجبور شود در زمانی اندک به سوال‌های باقی‌مانده پاسخ دهد که ناخودآگاه موجب بی‌دقتی می‌شود.
سرگردانی چشم: چشم دانش‌آموز دچار سرگردانی بین صورت سوال، گزینه‌ها، سوال بعدی، بارم، زمان و ... می‌شود و نمی‌تواند روی یک سوال تمرکز کند.
کاهش غیر ارادی توجه: تحقیق‌ها نشان می‌دهد، بیش‌ترین بی‌دقتی در جلسه آزمون مربوط به سوال‌های ساده است. در واقع به دلیل کاهش نا آگاهانه توجه این اتفاق روی می‌دهد. در جلسه آزمون زمانی که ما با یک سوال ساده روبه‌رو می‌شویم به دلیل احساس رضایت درونی که داریم، تصور می‌کنیم پاسخ دادن به این سوال ساده است. حتی ممکن است سوال بعد را هم بخوانیم، بنابراین ناخودآگاه توجه ما نسبت به آن سوال کاهش می‌یابد.
بی حوصلگی بر سر جلسه امتحان
بعد از شناخت و بررسی این عوامل باید بدانیم در واقع مهم‌ترین نکته‌ای که در آزمون موجب بی‌دقتی می‌شود این است که دانش‌آموزان در قسمتی از درس که بلد هستند (یا احساس می‌کنند بلد هستند) ولی مسلط نیستند، دچار بی‌دقتی می‌شوند. پس مسلط بودن بر روی مباحث را جدی بگیریم.

چه باید کرد
ابتدا منشا و علت‌های بی‌دقتی‌تان را پیدا کنید. بدون شناخت آن امکان رفع بی‌دقتی بی‌معناست: بنابراین اول عامل جسمانی و روانی را بررسی و کنترل کنید و در آخر به سراغ مهارت‌ها بروید و به چند توصیه زیر نیز توجه داشته باشید.
دفترچه‌ای از بی‌دقتی‌های خود تهیه کنید: بعد از هر امتحان لیستی از بی‌دقتی‌هایی که در جلسه آزمون داشتید، تهیه کنید و در دفتری برای خود ثبت کنید (مثلا در امتحان سوال پشت صفحه را ندیدم و یا در صورت سوال هست را نیست خواندم).
آزمون را در منزل تمرین کنید. بخشی از تست‌ها (زوج) را زمان دار انجام دهید: با سعی و تمرین، قدرت محاسبه و سرعت تست زدن خود را بالا ببرید.
شباهت‌ها و موارد حفظی را طبقه‌بندی کنید: این موارد معمولا موجب بی‌دقتی دانش‌آموز بر سر جلسه می‌شود. با طبقه‌بندی صحیح اطلاعات، خلاصه نویسی و مرور مناسب می‌توانید مانع این بی‌دقتی‌ها شوید.
صورت سوال و یا تمام گزینه‌ها را قبل از پاسخ کامل بخوانید.
بعد از اتمام آزمون تشریحی تعداد سوال‌های پاسخ داده شده را با برگه سوال چک کنید. در آزمون تستی هم هر 10 سوال، شماره سوال را با شماره پاسخ‌برگ خود تطبیق دهید.
محاسبات ذهنی خود را یادداشت کنید: در پاسخ‌دهی به سوال‌ها جهت جلوگیری از اشتباه‌های احتمالی، محاسبات ذهنی و بخشی از مراحل را یادداشت کنید. این کار موجب می‌شود در بازبینی و کنترل به مشکل برنخورید و دقت شما افزایش یابد.
استراحت کافی داشته باشید: با استراحت کافی هوشیاری خود را بالا ببرید و از بی‌دقتی خود بکاهید.
به طور قطع توجه به نکات گفته شده میزان بی‌دقتی شما را در جلسه آزمون کاهش می‌دهد. یادتان باشد دقت تاحد زیادی اکتسابی است، برای کسب آن تلاش کنید.

سمیه عباسی - مشاور مبتکران


 

برچسب ها: بی‌دقتی در آزمون, بی‌دقتی
امتیاز بندی
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian