مشاوره
تاریخ: 1393/05/14 نمایش: 4993 مرتبه تعداد امتیاز: 9   (Article Rating)
یک دانشگاه خاص: دانشگاه شاهد

یک دانشگاه خاص: دانشگاه شاهد

 

متروی خط یک تهران را که سوار شوید، درست انتهای خط به سمت جنوب، ایستگاه حرم مطهر جایی است که اگر دانشجوی دانشگاه شاهد باشید باید پیاده شوید. در حیاط مترو هم اتوبوس‌­های رایگان مترو برای رساندن شما به دانشگاه صف کشیده‌­اند. ما شما را تا فضای دانشگاه رساندیم، حال گشت و گذار به عهده خود شما.

تاریخچه
دانشگاه شاهد از فروردین 1365 به فرمان امام خمینی برای تعلیم و تربیت فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران تشکیل شد و تا اکنون هم به فعالیت خود ادامه داده است. البته داوطلبان عادی هم می­توانند از فرصت تحصیل در این دانشگاه استفاده کنند (در حال حاضر تعداد داوطلبان آزاد بیشتر است). این دانشگاه، دانشگاهی دولتی زیر نظر وزارت علوم است و از طریق کنکور سراسری به شیوه نیمه‌متمرکز دانشجو می­‌پذیرد.

دانشکده‌­ها
این دانشگاه دارای دانشکده­های زیر است:

دانشکده فنی و مهندسی

این دانشکده رشته‌­های مهندسی برق (الکترونیک، مخابرات، قدرت و کنترل) در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری؛ مهندسی پزشکی بالینی (بیوالکتریک) در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری؛ مهندسی کامپیوتر (سخت افزار) در مقطع کارشناسی؛ معماری کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات (IT) در مقطع کارشناسی ارشد؛ مهندسی صنایع در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا؛ مهندسی عمران در مقطع کارشناسی و مهندسی خاک و پی در مقطع کارشناسی ارشد را ارائه می­‌کند.

دانشکده علوم پایه:دانشکده علوم پايه در گروه رياضي، زيست­‌شناسي و فيزيک در مقطع کارشناسي و در رشته رياضي کاربردي و علوم جانوري (گرايش فيزيولوژي) در مقطع کارشناسي ارشد و رشته ميکروبيولوژي در مقطع دکترا فعاليت می­‌کند.

دانشکده علوم انسانی: رشته­‌های حقوق، علوم‌­اجتماعي (گرایش پژوهشگري و خدمات اجتماعي)؛ علوم تربيتي (مديريت و برنامه­‌ریزي آموزشي )؛ علوم سياسي؛ فقه وحقوق اسلامي؛ الهيات و معارف اسلامي(گرایش علوم قرآن وحديث - فلسفه و حكمت اسلامي)؛ روان­شناسي باليني؛ كتاب‌داري و اطلاع­‌رسانی؛ مديريت بازرگاني و مديريت صنعتي در مقطع کارشناسی در این دانشگاه ارائه می­‌شود.

دانشکده پزشکی:در حال حاضر دانشجويان پزشكي این دانشگاه در مقطع کارشناسی رشته‌های علوم پايه و باليني و كارشناسي ارشد اقتصاد بهداشت، ميكروبيولوژي، فيزيولوژي وايمونولوژي و دکترای طب سنتي مشغول به تحصيل مي‌باشند.

دانشکده دندان­پزشكي: با توجه به سابقه و کیفیت مناسب آموزشی این دانشکده، داوطلبان باید رتبه‌های خیلی خوبی داشته باشند تا ‏ به این دانشکده وارد شوند. ‏به­‌طور معمول از هر دو نفر فارغ‌التحصیل علاقه­‌مند ورود به دوره‌های تخصصی، یک نفر در آزمون سراسری دوره‌های ‏تخصصی پذیرفته شده ‌است. ‏بر اساس ارزیابی‌های انجام گرفته در آموزش نظری و عملی، فارغ‌التحصیلان این دانشکده جزو دندان‌پزشکان ماهر و ‏برتر کشور می‌باشند که در موسسات داخلی و خارجی به­خوبی به ارائه خدمات علمی مشغول هستند. ‏

در حال حاضر این دانشکده در ۷ رشته تخصصی بیماری­‌های دهان، اطفال و ترمیمی، ارتودنسی، پریودنتولوژی، اندودانتیکز و پروتزهای دندانی مشغول به تربیت دانشجویان ‏دوره تخصصی می‌باشد.

مکان دانشکده پزشکی، دندان­پزشکی و مامایی با دانشگاه مرکزی شاهد متفاوت است.

دانشکده علوم کشاورزی: این دانشکده از نظر علمی در سطح بالایی است و جزو ۳ دانشکده برتر کشاورزی ایران محسوب می‌شود. این دانشکده درواقع تنها دانشکده‌ای دانشگاه شاهد است که از سال ۱۳۹۰ به بعد دانشجوی کارشناسی نمی‌گیرد و فقط به تربیت دانشجویان کارشناسی ارشد می‌پردازد. اولین مرکز تحقیقات گیاهان دارویی ایران هم در این دانشکده ‌است. این دانشگاه به دلیل داشتن زمین­ه‌ای زیادی که در اختیار دارد، بهترین آزمایشگاه و امکانات را در اختیار دانشجویان قرار می­‌دهد.

دانشکده هنر: این دانشگاه در مقطع کارشناسی رشته­‌های نقاشی، کتابت و نگارگری و ارتباط تصویری؛ کارشناسی ارشد نقاشی، پژوهش هنر، تصویرسازی و ارتباط تصویری و دکترای رشته­‌های پژوهش هنر و دكتراي تطبيقي و تحليلي هنر اسلامي را ارائه می­‌کند.

پذیرش و مصاحبه
دانشگاه شاهد همچون دانشگاه­‌های تربیت مدرس و... یک دانشگاه جامع است. به این معنی که این دانشگاه متولی آموزش دانشجویان در رشته­‌های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. برخلاف این‌که این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه غیرانتفاعی در شورای انقلاب فرهنگی به ثبت رسیده، اما برای دانشجویان هردو گروه آموزشی بهداشت و علوم از قوانین دانشجویان دانشگاه­‌های دولتی استفاده می­‌کند و متقاضیان ورود به دانشگاه علاوه بر شرکت در آزمون­‌های سراسری کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی باید در گزینش دانشگاه شاهد (بررسی صلاحیت عمومی) شرکت و در این گزینش قبول شوند. فقط حواس­تان باشد شیوه پذیرش در این دانشگاه نیمه ­متمرکز است؛ پس در برگه انتخاب رشته خود، انتخاب دانشگاه شاهد را در انتخاب­‌های اولیه خود قرار دهید تا دعوت به مصاحبه شوید.

در مرحله مصاحبه شما از نظر دینی، عقیدتی (احکام) و مسائل سیاسی مورد مصاحبه قرار می­‌گیرید. ظاهر شما و پیشینه خانوادگی و تحصیلی­تان در پذیرش بسیار تاثیرگذار است. پس از گذراندن مرحله مصاحبه، شما دیگر دانشجوی این دانشگاه شده‌­اید.

جو فرهنگی دانشگاه
فضای دانشگاه تقریبا رنگ و بوی مذهبی دارد. البته شاید این رنگ و بو به شدت دانشگاه­‌هایی چون امام صادق (ع) و ... نباشد اما اجباری بودن پوشش چادر برای دختران و ظاهری ساده برای پسران در نگاه کلی این فضا را به مخاطب القا می­‌کند. پس اگر مردش هستید و این فضا به روحیه‌تان می‌خورد به این دانشگاه فکر کنید. وگرنه قیدش را بزنید.

جایگاه علمی
دانشکده کشاورزی این دانشگاه جزو دانشکده‌های مطرح کشاورزی در کشور است؛ اما در کل در رده‌­بندی دانشگاه‌­ها و موسسات آموزش عالی در جهان که سالانه از طریق برخی مراکز معتبر مانند موسسه رده­‌بندی سایماگو SRI (وابسته به مرکز اسناد علمی Elsevier ) انجام می‌­شود در سال 2011 میلادی در میان 2800 دانشگاه برتر جهان این دانشگاه رتبه 2718 را به دست آورد و در ایران جایگاه 32 را به خود اختصاص داد.

در پایان شاید بهتر باشد با نظر دو نفر از دانشجویان این دانشگاه مطلب را به پایان ببریم:

زهرا علی‌آبادی یکی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه این­طور بیان می­کند:
«از تحصیل در این دانشگاه راضی بودم و مشکل خاصی نداشتم فقط تنها مشکلی که اذیتم می­کرد دوری راه بود. نکته دیگری که خیلی اذیت می­کرد فضای فیزیکی دلگیر دانشگاه بود. دانشگاه فضای بزرگی دارد و فاصله بین دانشکده‌­ها با هم زیاد است اما در این فضای زیاد به دلیل کمبود آب، هیچ درخت و سایبانی وجود ندارد. گاهی کلاس‌­های ما در دو دانشکده مختلف تشکیل می‌­شد و ما مجبور بودیم فضای بین دو دانشکده را در آن آفتاب داغ بدون هیچ سایه‌ای طی کنیم.»

پیمان مهاجری دانشجویی دیگر می­‌گوید:
«دانشگاه استادان خوب و مجربی دارد اما گاهی برای بعضی از دروس که ارزش علمی کمتری به نسبت سایر دروس دارند استادانی تدریس می­‌کردند که تجربه استادان به‌نام دیگر دانشگاه را نداشتند.»

سمیه عباسی
مشاور مبتکران
14 مرداد 93


برچسب ها: دانشگاه, شاهد
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian