مشاوره
تاریخ: 1392/06/10 نمایش: 2145 مرتبه تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)
عادت‌های غلط هنگام مطالعه

عادت‌های غلط هنگام مطالعه

 

تعداد زیادی از دانش‌آموزان معتقدند آنقدر که برای مطالعه وقت می‌گذارند نتیجه نمی‌گیرند و عملاً راندمان مطالعه آن‌ها بسیار پائین است. در این مقاله در مورد آفت‌های مطالعه و هر آنچه کیفیت مطالعه و یادگیری را پائین می‌آورد بحث می‌کنیم.
1- بلند خواندن
بسیاری از دانش‌آموزان عادت دارند که هنگام مطالعه بلند بلند کلمات را تکرار می‌کنند هر چند اینکار باعث تمرکز بیشتر می‌شود که هم بینائی و هم شنوائی درگیر یادگیری می­‌شوند اما میزان مصرف انرژی به شدت افزایش می‌یابد و دانش‌آموز در کمتر از 30 تا 40 دقیقه خسته شده و بازده مطالعه‌اش پائین می‌آید؛ اگر عادت به بلند خواندن دارید سعی کنید کم کم این عادت را عوض کنید یا حداقل آرام‌تر کلمات را تکرار کنید اما یادتان باشد این کار ساعت مطالعه مفید شما را به شدت کم می­‌کند.
2- راه رفتن هنگام مطالعه
تحقیقات نشان می‌دهد بخشی از فعالیت‌های ذهنی، هنگام راه رفتن صرف حفظ تعادل عدم برخورد با اجسام، دور زدن و غیره می‌شود؛ اگر هنگام مطالعه راه بروید عملاً بخشی از توان مغز را برای یادگیری از دست می‌دهید، در ضمن میزان تمرکز نیز کاهش می‌یابد چون چشم‌ها بجز صفحه‌ي کتاب فضای اطراف را نیز باید ببینند تا با مانعی برخورد نکنید و یا دور نزنید و ... عادت راه رفتن هنگام مطالعه تأثیر منفی دیگری هم دارد و آن افزایش مصرف انرژی است. افرادی که هنگام مطالعه راه می‌روند اغلب نمی‌توانند بیش از 45 دقیقه به صورت پیوسته مطالعه کنند از این‌رو بخشی از انرژی هدر می‌رود و ساعت مطالعه مفید کاهش می‌یابد؛ سعی کنید اگر این عادت را دارید سریعاً آن را حذف کنید.
در یک تحقیقی که توسط یکی از مشاورین انجام شده است این نکته مطرح شده که سال چهارم فرصت کافی برای تغییر عادت‌های مطالعه نیست اما برخی از عادت‌ها آنقدر تأثیر منفی می‌گذارند که اجباراً باید حذف شوند؛ یکی از این عادت‌های غلط بلند خواندن و راه رفتن هنگام مطالعه است.
3-  وسواس هنگام مطالعه
بعضی از دانش‌آموزان هنگام مطالعه‌ي متن کتاب، یک عبارت یا لغت را بارها و بارها تکرار می‌کنند و اگر از صفحات قبل احساس کنند کلمه یا عبارتی را فراموش کرده‌اند دوباره از اول مطالعه می‌کنند، این وسواس اغلب روحیه‌ي دانش‌آموز را به هم می‌ریزد و احساس منفی فراموش کردن دائماً ذهن او را آزاد می‌دهد. از امروز سعی کنید از تکرار بیش از اندازه‌ي بعضی از کلمات پرهیز کنید و حتی اگر احساس کردید از صفحات قبل چیزی را فراموش کرده‌اید مطالعه‌تان را ادامه بدهید؛ مطمئن باشید هنگام حل مسئله و تست اگر آن نکته مهم باشد مرور خواهد شد؛ در ضمن هر فرایندی ضایعاتی دارد و نمی‌توانید با راندمان صد درصد مطالعه کنید؛ واقع بین باشید و کامل شدن یادگیری را برای بعد از حل تمرین و حل مسئله بگذارید و آنوقت در مورد خودتان قضاوت کنید نه هنگام مطالعه.
4- لم دادن هنگام مطالعه
از نظر پزشکی سیستم گردش خون هنگام نشستن پشت میز بهترین حالت خون‌رسانی به مغز را انجام می‌دهد؛ هر حالت دیگری این خون‌رسانی و تغذیه مغز را کاهش می‌دهد؛ یکی از بدترین حالت‌ها لم دادن و دراز کشیدن هنگام مطالعه است. وقتی دراز می‌کشید فشار خون به اندازه‌ي قابل توجه‌ای کاهش می­‌یابد و تغذیه‌ي مغز به خون رسانی انجام نمی­‌شود؛ از این‌رو سریعاً احساس خواب آلودگی و خستگی می­‌کنید، پس سعی کنید تا حدامکان پشت میز مطالعه کنید تا راندمان مطالعه­‌تان افزایش یابد.
5- تماشای تلوزیون و يا استفاده از کامپیوتر بین ساعت‌های مطالعه
یک ساعت تماشای تلوزیون تقریباً به اندازه‌ي 3 ساعت مطالعه، شما را خسته می‌کند، در ضمن پس از یک ساعت تماشای تلوزیون تا حدود 5/1 ساعت میزان تمرکز ذهن برای یادگیری پائین است، پس تماشای تلوزیون به عنوان استراحت بین ساعات مطالعه کاملاً نادرست است. از دیگر تأثیرات منفی تماشای تلوزیون درگیر شدن ذهن با داستان فیلم‌ها و سریال‌ها و یا موزیک آن‌هاست. در ایام امتحانات تا حد امکان تماشان تلوزیون را محدود کنید؛ خودتان تأثیر مثبت آن‌را بر یادگیری­تان احساس خواهید کرد.
برای قدم اول سعی کنید این 5 عادت مخرب را هنگام مطالعه‌تان حذف کنید و به خودتان یک فرصت دو هفته‌ای بدهید؛ تأثیر شگفت‌انگیز آنرا خواهید دید.

مهندس امین نایبی ، مشاور مبتکران


برچسب ها: روش مطالعه, عادات غلط مطالعه, شیوه مطالعه
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian