مشاوره
تاریخ: 1393/06/09 نمایش: 2264 مرتبه تعداد امتیاز: 13   (Article Rating)
سومی‌ها سبقت بگیرید!

سومی‌ها سبقت بگیرید!

 سال سوم دبیرستان را به دلیل ویژگی‌ها و اهمیتی که در مقطع دبیرستان و کنکور دارد پلی بین سال پایه و آخر می‌دانند.
اگر هدف تحصیلی شما موفقیت در کنکور است، بدانید که آماده‌سازی برای کنکور از همین سال آغاز شده است. باید از امسال که حجم مباحث درسی کمتر است و فرصت بیشتری برای مطالعه دقیق دارید برای سال آینده سرمایه‌گذاری کنید. افراد موفق در کنکور افرادی هستند که در این زمان از دیگران سبقت می‌گیرند . هرکاری که امسال انجام دهید پشتوانه‌ای برای سال آینده‌تان است.

با توجه به اهمیت سال سوم لازم است نکاتی را در رابطه با این سال در نظر داشته باشید:

*یادگیری روش‌های صحیح مطالعه و برنامه‌ریزی دقیق درسی متناسب با ویژگی‌های شخصیتی، تغییر عادت‌های غلط مطالعه (کُندخوانی، راه رفتن، بلند درس خواندن، وسواس در مطالعه و...)، رفع نقاط ضعف درسی و از همه مهم‌تر تعیین هدف اصلی تحصیلی‌تان و تلاش برای رسیدن به آن از جمله کارهای است که باید انجام شود.

* فعالیت اصلی شما در این سال تسلط بر دروس سال سوم است. درس‌ها را عمیق بخوانید و بر مباحث مسلط شوید تا نقاط ضعف و قوت‌تان مشخص شود.

*مباحث سال سوم در کنکور سهم حائز اهمیتی دارد که اگر این مباحث در این سال به خوبی یادگرفته شود در سال آینده با خیال راحت می‌توانید به جمع‌بندی و مرور بپردازید.

* خلاصه‌نویسی منظم و کاملی از دروس تهیه کنید. حالا که وقت کافی دارید  این کار را انجام دهید، شاید اول کمی وقت‌گیر باشد ولی کم کم وقت کم‌تری از شما می‌گیرد. سال چهارم زمانی نیست برای خلاصه‌نویسی از دروس سال گذشته ندارید. با این کار برای سال آینده خیال‌تان راحت‌تر است. توجه داشته باشید که خلاصه‌نویسی باید پس از تسلط بر مطلب درسی  انجام شود.

* با شرکت درآزمون‌های دوره‌ای استاندارد با تکنیک‌های صحیح آزمون دادن آشنا می‌شوید. اشکالات علمی‌تان را متوجه و از همه مهم‌تر مدیریت زمان را یاد می‌گیرید. آزمون‌های دوره‌ای از جهت ارزشیابی سطح علمی‌تان مفید خواهد بود.

* شرکت در دانشگاه آزاد یک تجربه مفید و جدید برای شماست تا بتوانید خودتان را در فضای کنکور قرار دهید و خودتان را ارزیابی کنید. با قبول شدن انرژی مثبتی به دست می‌آورید و می‌توانید آن رشته را برای خود رزرو کنید، اگر هم قبول نشوید چیزی از دست نداده‌اید و برای تان کسب تجربه است.

* تست‌های طبقه‌بندی شده بزنید. با زدن تست‌های علمی و استاندارد مفاهیم را در ذهنتان تثبیت کنید. مهارت تست زدن را در این سال به دست بیاورید تا سال بعد از این مهارت استفاده کنید.

* درس عربی برای دانش‌آموزان رشته‌ ریاضی و تجربی اهمیت ویژه‌ای دارد. در سال بعد این درس ارایه نمی‌شود، پس این درس را در این سال تقویت و نقاط ضعف‌تان را برطرف کنید.

* درس‌های روان‌شناسی و منطق برای دانش‌آموزان انسانی در این سال اهمیت دارد چرا که این درس‌ها تنها یک کتاب هستند و فقط در این سال ارایه می‌شوند.

* امتحان‌های نیم‌سال اول از اهمیت زیادی برخوردار است. با خواندن دقیق و تسلط بر مباحث در امتحان‌های نهایی نیز موفق‌تر هستید. همان‌طور که می‌دانید معدل امتحانات نهایی در کنکور تاثیر دارد پس هر چقدر برای امتحانات نیم‌سال اول سرمایه‌گذاری کنید نتیجه آن را در امتحان‌های نهایی و کنکور نیز می‌بینید. کسب نمره‌ی ایده‌آل در نمرات باعث افزایش اعتماد به نفس و انگیزه می‌شود.

* کتاب‌ها و کلاس‌های آموزشی مناسب را پیدا کنید. اهمیت این کتاب‌ها و کلاس‌ها بعد از مطالعه صحیح کتاب درسی و جزوه دبیر است آن هم در صورتی که با افراد آگاه مشورت شود.

* دانش‌آموزان تجربی از درس زمین‌شناسی غافل نشوید حتی اگر به رشته‌های پزشکی علاقه‌مند هستید. (ضریب درس زمین‌شناسی در زیر گروه رشته پزشکی صفر است).

* اگر هنوز به درستی با مفهوم درصد، تراز، زیرگروه و رشته‌های دانشگاهی آشنا نیستید به دنبال جمع‌آوری اطلاعات باشید و دانسته‌های‌تان را زیاد کنید.
امیدواریم با اطلاع از اهمیت سال سوم دبیرستان اگر تا الان به فکر سازماندهی برنامه‌های‌تان نبوده‌اید از همین حالا شروع کنید. موفق شدن هیچ وقت دیر نیست. 

محبوبه گنجی – علی شمس‌آور
مشاور مبتکران

 

برچسب ها: کنکور, مقاطع دبیرستان
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian