مشاوره
تاریخ: 1393/06/09 نمایش: 2518 مرتبه تعداد امتیاز: 8   (Article Rating)
برای دومی‌هایی که می‌خواهند همیشه اول بمانند

 برای دومی‌هایی که می‌خواهند همیشه اول بمانند

 برای دومی‌هایی که می‌خواهند همیشه اول بمانند               
روی سخن‌مان با شما سال دومی‌هایی است که یک سال از مقطع دبیرستان را پشت سر گذاشته‌اید و با تجربه‌های بیشتر وارد دومین سال تحصیلی خود در مقطع دبیرستان شده‌اید.
در این سال با توجه به رشد جسمانی، کسب تجربه‌های متنوع، شناخت و آگاهی بیشتر از خودشان و آشنایی با تفاوت‌های دوره‌ی دبیرستان با دیگر دوره‌های تحصیلی‌تان وضعیت مساعدتری برایتان در پیشرفت مهیا است.
اطلاع و آگاهی از مسائلی که در سال دوم با آن مواجه هستید می‌تواند به شما در پیشرفت‌تان کمک کند تا مثل همیشه اول باشید.
1- در این مقطع سنی از دوران بلوغ فاصله می‌گیرید، مهارت‌های حافظه و تسلط بر زبان و استفاده از لغات برای شما بیشتر می‌شود، قدرت پردازش اطلاعات و شناخت از مسائل پیرامون‌تان بالاتر می‌رود، قوه‌ی استدلال کردنتان قوی‌تر می‌شود و می‌توانید ربط مسائل را به هم بهتر درک کنید.
2- افزایش قدرت تصمیم‌گیری، احساس شکست ناپذیری و اشتباه نکردن و گرایش بیشتر به سمت دوستان هم سن و سال از دیگر ویژگی‌های این مقطع سنی است.
3- سال دوم دبیرستان اولین سالی است که در رشته‌ی تحصیلی که با علاقه، انگیزه و آگاهی از تمام شرایط و ویژگی‌های تحصیلی و شغلی آن انتخاب کرده‌اید در حال تحصیل هستید.
انتخاب رشته‌ای که مسیر اصلی تحصیلات دانشگاهی و زمینه‌ی شغلی شما را در آینده تعیین می‌کند.
4- درس‌هایتان تخصصی می‌شود. هر رشته‌ی تحصیلی (ریاضی، تجربی، انسانی) شامل دروس و مباحث تخصصی خاص همان رشته است.
دروس تخصصی و اصلی رشته‌ی ریاضی: درس ریاضی و فیزیک/ رشته‌ی تجربی: زیست، ریاضی، شیمی، رشته‌ی انسانی: ادبیات و عربی است.
البته این بدان معنی نیست که درس‌های دیگر، ارزشی ندارند. همه‌ی درس‌ها (عمومی و تخصصی) در نتیجه‌ی دلخواه شما تأثیرگذار است.
5- این سال بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری بر موفقیت در کنکور است. با تقویت دروس پایه می‌توانید یک قدم جلوتر بردارید. الان دیگر یک قدم به کنکور نزدیک‌تر شده‌اید. توجه داشته باشید که درس‌ها و مباحث سال دوم در سؤالات کنکور سهم دارند.
6- علاوه بر مباحث جدید و مستقلی که فقط در سال دوم دبیرستان ارائه می‌شود، مباحثی هستند که مجدداً در سال‌های بعد جزء مباحث درسی است. به طور مثال: مبحث حرکت شناسی از کتاب فیزیک دو در کتاب فیزیک (1) چهارم دبیرستان مجدداً مطرح می‌شود.
7- توجه داشته باشید که درس‌ها و مباحث سال دوم در سؤالات کنکور سهم دارند. تعداد تیتر مطالب کتاب درسی به نسبت سال‌های گذشته در سال دوم زیادتر است.
8- برای دانش‌آموزان رشته‌ی انسانی «درس اقتصاد» فقط در این سال ارائه و تدریس می‌شود.
9- تست زدن و تستی درس خواندن برای دانش‌آموزان این مقطع به نسبت سال گذشته اهمیت بیشتری دارد. البته تشریحی خواندن مطالب کتاب درسی همچنان بر تستی خواندن اولویت دارد.
10- سال دوم، برای بعضی از دانش‌آموزان، همراه با تردید در انتخاب رشته‌ی تحصیلی همراه است. در این زمینه لازم است با افراد آگاه و مطلع مشورت شود.
11- بعضی از دانش‌آموزان سال دوم که فکر می‌کنند درس‌ها در رشته‌ی انتخابی‌شان سخت است، کتاب‌های آموزشی متنوع تهیه می‌کنند و به کلاس‌های تقویتی مختلف می‌روند. این کار اگر بدون آگاهی و مشورت با افراد آگاه، والدین و مشاورین باشد فایده‌ای ندارد.
12- اگر به هر عللی قصد تغییر رشته‌ی تحصیلی خود را دارید، بدانید که امکان تغییر رشته در سال دوم و سوم دبیرستان با رعایت ضوابط، وجود دارد.
13- ساعت‌های مطالعه‌تان باید به نسبت سال‌های گذشته افزایش داشته باشد.
امیدواریم با آشنایی از این مسائلی که برایتان بیان کردیم در طول سال تحصیلی موفق‌تر باشید.
لازم است از همین اویل سال تحصیلی برای خودتان مشخص کنید که هدفتان از ادامه‌ی درس و تحصیل چیست؟
با فکر کردن صحیح و درست به این موضوع در طول سال تحصیلی می‌دانید که به دنبال چه چیزی هستید و بهتر می‌توانید برنامه‌ریزی کنید.

محبوبه گنجی- علی شمس آور
مشاور مبتکران

برچسب ها: کنکور, مقاطع دبیرستان
امتیاز بندی
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian