مشاوره
تاریخ: 1393/06/09 نمایش: 1823 مرتبه تعداد امتیاز: 9   (Article Rating)
اولی‌ها هوشیار باشند

اولی‌ها هوشیار باشند


ورودتان را به یک مقطع بالاتر (دبیرستان) تبریک می‌گوییم و امیدواریم این دوره‌ی تحصیلی را همانند دوره‌ی ابتدایی و راهنمایی با موفقیت به پایان برسانید.
سال اول دبیرستان با دیگر سال‌های تحصیلی گذشته، تفاوت اساسی دارد. اکنون وارد مرحله‌ی جدیدی از تحصیل خود می‌شوید، تغییرات و  مسایل جدید را تجربه می‌کنید.
 آگاهی از این مسایل در ابتدای سال تحصیلی کمک می‌کند که سنجیده‌تر شروع کنید و گام‌های رسیدن به "موفقیت "را محکم‌تر بردارید. 
1- با ورود به دبیرستان رابطه با دوستان شما تغییر می‌کند. از دوستان و هم کلاسی‌های قدیمی جدا می‌شوید و دوستان جدیدی پیدا خواهید کرد. مسئله‌ی چگونگی برقراری "رابطه" تا مدتی ذهن شما را مشغول می‌کند.
2- در این سال تنوع و حجم درس‌ها بیشتر می‌شود. به طور مثال: کتاب علوم دوره‌ی راهنمایی که متشکل از مباحث فیزیک، زیست شناسی ، شیمی و زمین‌شناسی است در دوره‌ی دبیرستان تخصصی‌تر به کتاب‌های فیزیک،  زیست‌شناسی، شیمی و زمین‌شناسی تقسیم می‌شود. با توجه به تنوع دروس، اگر تا سال گذشته فقط یک روش برای مطالعه‌ی علوم داشتید، حال باید برای مطالعه‌ی هر یک از این دروس روشی مناسب داشته باشید.
درس‌ها نسبت به سال گذشته، مفهومی‌تر، عمیق‌تر و سنگین‌تر می‌شوند. روش‌های قبلی درس خواندن کافی نخواهد بود. برای یادگیری دروس دبیرستان از معلمان و مشاوران کمک بگیرید تا حرفه‌ای‌تر درس بخوانید.
3-  به لحاظ تخصصی‌تر شدن دروس، والدین‌تان کم‌تر می‌توانند به شما کمک کنند، بنابراین باید مستقل‌تر و خودکفاتر عمل کنید. تجربه‌ی مستقل شدن از با ارزش‌ترین و تعیین کننده‌ترین تجربه‌ها در عرصه‌ی رشد اجتماعی و شخصیت هر انسانی است.
4- با پشت سرگذاشتن هشت سال تجربه‌ی تحصیلی، رشد جسمی  و فکری‌تان انتظارات معلمان از شما بیش‌تر می‌شود و باید خود را برای پاسخ‌گویی هر چه بیشتر آماده سازید. معلمان جدی‌تر درس می‌دهند و جدی‌تر می‌پرسند.
5- معلم‌های جدیدی را تجربه می‌کنید که هر کدام در علاقه‌ی شما به آن درس نقش مهمی دارند. فراموش نکنید علاقه‌تان به آن درس منشأ توانمندی‌های شما به آن درس است. پس معلمان‌تان را بپذیرید و با آن‌ها هماهنگ شوید.
6- در پایان سال باید یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های تحصیلی‌تان یعنی "انتخاب رشته"را انجام دهید، انتخابی که تاثیر مستقیمی با انتخاب رشته‌ی دانشگاهی و شغلی شما خواهد داشت.
تمامی این‌ها مسایلی هستند که با ورود به سال اول دبیرستان با آن مواجه خواهید شد و باید خود را آماده‌ی رویارویی با آن کنید.
بسیاری از دانش‌آموزان هستند که با وجود این که دوره‌ی  راهنمایی را با نمرات خوب پشت سر گذاشتند؛ ولی چون نمی‌توانند با این شرایط و تغییرات در سال اول دبیرستان سازگار شوند، دچار افت تحصیلی می‌شوند.
 برای جلوگیری از افت تحصیلی و سازگاری با این تغییرات از هم اکنون که در آغاز راه هستید و فرصت کافی در اختیار دارید، شروع کنید و هشیارانه عمل کنید.

محبوبه گنجی – علی شمس آور
مشاور مبتکران

برچسب ها: مقاطع دبیرستان
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian