مشاوره
تاریخ: 1392/06/05 نمایش: 2983 مرتبه تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)
ویژه والدین دوره‌ی ابتدایی و راهنمایی

ویژه والدین دوره‌ی ابتدایی و راهنمایی

 مهم‌‏ترین نکاتی که والدین دانش‌‏آموزان دوره‏‌ی ابتدايی و راهنمایی در تعطیلات نوروز باید به آن توجه کنند:
** طبق آمار بسیاری از دانش‏‌آموزان دوره‏‌ی ابتدائی و راهنمائی در تعطیلات نوروز از درس‏‌هایشان کمی فاصله می‏‌گیرند و این امر باعث فراموشی برخی مباحث تدریس شده و عدم تمرکز دانش‌‏آموز، هنگام مطالعه، پس از تعطیلات می‏‌شود از این‏‌رو در ایام نوروز باید برنامه‌‏ای برای مطالعه و مرور مطالب تدریس ‏شده درنظر گرفت برای دانش‌‏آموزان سال چهارم و پنجم ابتدائی روزانه تا ساعت مطالعه و حل پیک نوروزی تقریباً کافی است فقط باید مراقب باشید که حل تمرین‏‌ها در طول تعطیلات نوروز پخش شود و همه‏‌ی آن‏‌ها را در چند روز پایانی و یا چند روز اول تعطیلات انجام نشود.
** بیش‏ترین تأثیر منفی تعطیلات نوروز روی دانش‌‏آموزان سال اول و دوم ابتدائی است. بد شدن دست‌خط یکی از این تأثیرات است. چون نوشتن در این ایام کم‏تر می‌‏شود و این امر تأثیر زیادی بر فُرم دست‌خط آن‏‌ها می‏گذارد نوشتن املا و یا رونویسی از متن‌‏های کتاب در روز از هفته می‏‌تواند به خوبی جلوی این تأثیر منفی را بگیرد. تجربه نشان می‏‌دهد چارچوب دست‌خط دانش‏‌آموزان در پایان سال دوم ابتدائی شکل می‌‏گیرد.
** دانش‏‌آموزان سال چهارم نسبت به بقیه‏‌ی پایه‏‌ها، بعد از تعطیلات بیش‏تر افت می‌‏کنند چون مباحثی که قبل از تعطیلات تدریس می‏‌شود کمی دشوار بوده و بعد از تعطیلات مباحثی ارائه می‏‌شود که پیش‌‏نیاز آن قبل از نوروز ارائه شده. استفاده از یک کتاب کمک‏ درسی و یا درس‌‏آزمون‏های مبتکران در تعطیلات نوروز می‏‌تواند تا مقدار زیادی جلوی این افت را بگیرد.
** آزمون ورودی مدارس نمونه اغلب در پایان فروردین و اردیبهشت است. نوروز فرصت بسیار مناسبی برای دانش‌‏آموزان سال پنجم ابتدائی است که علاقه‏‌مند هستند در این آزمون‏‌ها شرکت کنند نکته‏‌ی مهمی که باید مدنظر داشته باشید اولویت‏‌بندی مباحث برای مطالعه در ایام نوروز است زیرا بسیاری از دانش‏‌آموزان مطالعه را از اول کتاب آغاز می‏‌کنند اما اغلب مطالب پراهمیت در پایان کتاب است و در پایان تعطیلات فرصت کمی برای مطالعه‏‌ی آن مباحث می‌‏ماند. از این‌‏رو حتماً از یک مشاور تحصیلی برای اولویت‌‏بندی مباحث و برنامه‌‏ریزی نوروز کمک بگیرید تجربه نشان می‏‌دهد اگر در ایام نوروز مطالب درس ریاضی و علوم و بخوانیم و بنویسیم مرور شود و ایرادهای درسی شناسائی و رفع گردد، بعد از عید به‏ خاطر موفقیت‌‏هائی که دانش‌آموز کسب می‏‌کند اعتماد به‏ نفسش بیش‏تر شده و این افزایش اعتماد به نفس تأثیر زیادی در موفقیت در آزمون‏ ورودی مدارس نمونه و امتحانات پایان سال پنجم ابتدائی دارد.
** بعضی خانواده‏‌ها افراط می‏‌کنند و در ایام نوروز فرصت کافی برای بازی و تفریح به دانش‏‌آموز نمی‏‌دهند این روش نیز پسندیده نیست زیرا اغلب دانش‌‏آموزان بعد از نوروز با روحیه‌‏ای شاد و پرانرژی به مدرسه برمی‏‌گردند اگر فرزند شما این احساس شادابی را نداشته باشد سرعت و کیفیت یادگیری‏اش به شدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

در کل نکته‏‌ی مهمی که باید والدین دانش‌‏آموزان دوره‌‏ی ابتدائی و راهنمائی به آن توجه کنند این است که در ایام نوروز مطالب درسی باید اولویت‏‌بندی شوند و با یک برنامه‏‌ریزی منطقی و قابل اجرا مطالعه شوند مطالبی که در نوروز باید روی آن‏ها تأکید کرد دقیقاً به نقاط ضعف و قوت فرزندتان بستگی دارد و نمی‌‏توان یک برنامه‏‌ی جامع برای همه‏‌ی دانش‏‌آموزان ارائه کرد، مشورت با یک مشاور تحصیلی می‌‏تواند کمک زیادی به شما بکند.

برچسب ها: والدین
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian