مشاوره
تاریخ: 1392/06/05 نمایش: 1722 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
ویژه والدین چهارم دبیرستان

 ویژه والدین چهارم دبیرستان

 والدين دانش‌آموزان پيش‌دانشگاهي در ايام نوروز بايد به نكات زير توجه داشته باشند:
** تعطيلات نوروز در موفقيت بسياري از داوطلبان كنكور تأثير زيادي داشته است. از اين‌رو اين ايام را «ايام طلايي عيد» مي‌گويند. قطعاً بدون حمايت والدين دانش‌آموزان نمي‌توانند از اين فرصت استفاده كنند؛ برنامه‌ريزي مهماني‌ها، مسافرت و ساعات روشن بودن تلويزيون از مواردي است كه بايد به صورت جدي به آن فكر كنيد تا تمركز داوطلبان از بين نرود.
** بسياري از دانش‌آموزان در اين ايّام استرس زيادي دارند و اغلب كمي افسرده مي‌شوند چون مرتباً احساس مي‌كنند كه مطالبي را كه از آغاز سال مطالعه‌ كرده‌اند فراموششان شده است. استفاده از جملات مثبت از طرف شما و تشويق آن‌ها وقتي مي‌بينيد تمام تلاششان را مي‌كنند انرژي مضاعفي به آن‌ها خواهد داد حتي اگر گاهي كم‌كاري آن‌ها را مي‌بينيد به صورتي غيرمستقيم و با جملات مثبت او را متوجه كنيد جملاتي نظير:
«همش داري وقت تلف مي‌كني، با اين وضع درس خواندن به هيچ‌جا نمي‌رسي»
اغلب اين جملات تأثير بدي در روحيه‌ي دانش‌آموز مي‌گذارد.
** جملاتي نظير «پدرت اين‌قدر زحمت مي‌كشد كه تو بتواني درس بخواني» چه چيزي كم داري همه‌ي امكانات براي درس خواندن تو مهياست پس چرا كم‌كاري مي‌كني؟ هرچه خواسته‌اي برايت تهيه كرده‌ايم ديگر چه مي‌خواهي كه كم‌كاري مي‌كني؟
** و يا جملات مقايسه‌اي مثل «دخترخاله‌ات پارسال رشته فلان را قبول شده اگر رشته‌ي خوبي قبول نشوي در فاميل آبرويت مي‌رود» و در كل جملات از اين دست هيچ گره‌اي را باز نمي‌كند و اگر براي تهيج و تحريك آن‌ها هم از اين جملات استفاده مي‌كنيد مطمئن باشيد آن‌چنان مؤثر نخواهد بود. فرزند شما قابل مقايسه با هيچ‌كس نيست چون توانايي‌ها و استعدادهاي او خاص خودش هست در ضمن شرايط خانوادگي او هم خاص خودش هست پس مقايسه با ديگران آن‌چنان صحيح نيست سعي كنيد خودتان را همراه فرزندتان بدانيد جملاتي نظير جملات بالا اين احساس (همراهي شما) را به فرزندتان نخواهد داد.
** ايام نوروز فرصت مناسبي براي استراحت و تجديد روحيه فرزندتان است اگر برنامه‌ريزي داشته باشيد مي‌توانيد از اين فرصت نهايت استفاده را بكنيد. مشورت با يك مشاور و يك برنامه‌ريزي براي مطالعه و استراحت نتيجه‌ي مطمئني خواهد داشت.
** گاهي خودتان را به جاي فرزندتان بگذاريد و شرايط درس خواندن و گاهي كم نتيجه گرفتن و جملات اطرافيان چه احساسي به شما خواهد داشت؟
 
تعطيلات نوروز و نكات مهمي كه بايد به آن‌ها توجه داشت:

آمار و تجربه گواه آن است كه اغلب دانش‌آموزان موفق از تعطيلات نوروز نهايت استفاده را كرده‌اند. اغلب دانش‌آموزان پيش‌دانشگاهي گلايه از كمبود وقت دارند و اين‌كه عمده وقت آن‌ها در مدرسه مي‌گذرد و فرصت كافي براي مطالعه و مرور درس‌ها ندارند فرصت نوروز بهترين زمان براي جبران عقب‌افتادگي‌هاست. امّا نكته‌ي مهمي كه بسياري از دانش‌آموزان از آن غافل مي‌مانند اولوليت‌بندي مباحث و مرتب كردن آن‌ها از نظر ميزان سهم آن‌ها در كنكور است. در اين فرصت باقي‌مانده بايد نهايت دقت را به خرج دهيد و روي هر مطلب به ميزان اهميت آن وقت بگذاريد. مؤسسه‌ي مبتكران برنامه‌ي پيشنهادي براي نوروز ارائه كرده است كه كليه‌ي اين نكات در آن منظور شده است.
مرور مطالب خوانده شده بايد از طريق تست انجام شود يعني از مطالب تست بزنيد و از روي نتيجه‌ي آن تست متوجه خواهيد شد كه چه مطالبي را فراموش كرده‌ايد، صرفاً به سراغ آن مطالب برويد و آن‌ها را مرور كنيد. اگر بخواهيد همه‌ي مطالب از آغاز سال تا اكنون را دوباره‌خواني كنيد نتيجه‌ي مطلوبي نخواهيد گرفت در ضمن بايد تمرین كنيد كه مرور مطالب را از طريق تست انجام دهيد چون در يك ماه آخر مانده به كنكور فرصت مرور و دوباره‌خواني مطالب را نخواهيد داشت و صرفاً از روي تست مي‌توانيد متوجه شويد كه كدام بخش‌ها نياز به مطالعه‌ي مجدد دارند.
اين احساس كه مطالب در ذهنتان به هم ريخته يا فراموش شده احساس نادرستي است كه به اغلب دانش‌آموزان دست مي‌دهد آن را جدي نگيريد.
برنامه‌ي مطالعاتي خودتان را با دوستانتان مقايسه نكنيد حتي نتيجه‌ي آزمونتان را با دوستانتان مقايسه نكنيد معلوم نيست كه مطالبي كه شما روي آن‌ها سرمايه‌گذاري كرده‌ايد و مسلط شده‌ايد همان مطالبي است كه دوستانتان مطالعه كرده‌اند پس سعي كنيد خودتان را با خودتان مقايسه كنيد آیا عملكرد شما در درس‌هاي مختلف رو به رشد است؟
از مهم‌ترين تمرين‌هايي كه در ايام نوروز بايد انجام دهيد آزمون‌هاي تركيبي است يعني آزمون‌هايي كه از چند درس مختلف درست مي‌كنيد و با در نظر گرفتن زمان از خودتان آزمون مي‌گيريد تمرين مديریت زمان و تقسيم انرژي در مدت آزمون از مهم‌ترين كارهايي است كه بايد در نوروز انجام دهيد.
تلويزيون به شدت تمركزتان را كم مي‌كند سعي كنيد در ساعات استراحت كم‌تر از تلويزيون استفاده كنيد. تماشاي تلويزيون را برای ساعات پاياني شب بگذارید زيرا تحقيقات نشان مي‌دهد در هنگام تماشاي تلويزيون سطح فعاليت ذهني بالا مي‌رود، پس از آن وقتي به سراغ مطالعه مي‌رويد مرتباً دچار حواس‌پرتي خواهيد شد.
آزمون‌هاي مبتكران و يا آزمون‌هايي كه در مدرسه از آغاز سال تا به حال از شما گرفته شده و آن‌ها را خيلي جدي نگرفته‌ايد و يا فرصت كافي براي مطالعه، بودجه‌بندي آن نداشته‌ايد را در ايام نوروز مجدداً حل كنيد ممكن است پس از عيد فرصتي براي استفاده از اين آزمون‌ها پيش نيايد.
مطالعه خلاصه‌نويسي‌هايتان از مهم‌ترين كارهايي است كه مي‌توانيد در نوروز انجام دهيد سعي كنيد در اين ايام كتاب آموزشي جديدي را به منابع‌تان اضافه نكنيد. اغلب منابع مطالعاتي متعدد هم باعث عدم تمركزتان مي‌شود و هم گاهي وقتتان را تلف مي‌كند چون مطالبي را كه مسلّط هستيد را دوباره و چندباره از منابع مختلف مطالعه مي‌كنيد و گاهي هيچ مطلب جديدي به دانسته‌هايتان اضافه نمي‌شود.
در هنگام استرس و نگراني به خدا توكل كنيد و مطمئن باشيد هيچ تلاش و كوششي بي‌نتيجه نخواهد ماند، اين وعده‌ي خداست و قطعاً وعده‌ي خدا به حق خواهد بود.

با تلاش و كوشش پيروز و موفق باشيد.


برچسب ها: والدین
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian