مشاوره
تاریخ: 1392/06/05 نمایش: 1639 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
فرزند دلخواه من (والدین ابتدایی بخوانند)

 فرزند دلخواه من (والدین ابتدایی بخوانند)

 
12 نکته‌ی جالب برای شروع سال تحصیلی

1 - نسبت به برنامه‌اي كه براي فرزند خود مشخص كرده‌ايد پايبند باشيد، خصوصاً‌ ساعت خواب و استراحت دانش‌آموز، چرا كه بر حضور فعال و با نشاط او در کلاس تأثير مستقيم دارد. موارد زير براي موفقيت در اين امر توصيه مي‌شود:
الف) چون ساعت فراغت دانش‌آموز در ايام تابستان بيشتر است، طبيعي است كه برنامه خواب مشخصي نداشته‌اند. براي اصلاح اين برنامه بايد صبوري كرد، دعوا و مجادله راه صحيحي نيست.
ب) بهتر است براي مقدمات خواب مثل مسواك زدن يا پوشيدن لباس خواب او را همراهي كرده و دقايقي را در رختخواب كنار او باشيد تا فرزندتان بخوابد.
2 - يكي از نكاتي كه بايد حتماً خانواده بر آن اصرار داشته باشد خوردن صبحانه است، بخاطر اثري كه بر يادگيري دانش‌آموز دارد.
ممكن است در ابتدا با بي‌ميلي فرزندتان مواجه شويد، اين هم به دليل تغيير ساعت صبحانه است. باز هم صبوري لازم است او عادت خواهد كرد.
3 - براي حفظ انرژي فرزندتان تا پايان ساعت مدرسه، تغذيه بين روز فراموش نشود. تغذيه‌هاي سالم مثل ميوه، لقمه، گردو، بادام، پسته، خرما، كشمش و ....
4 - با آرامش و روحيه خوب و خوش كودكان را به مدرسه بفرستيد، از امر و نهي‌هاي بي‌جهت و بي‌مورد و طرح كردن مسائل جزئي در اول صبح خودداري نموده، چون باعث تشويش و نگراني و بهم ريختن آرامش فرزندان مي‌شود.
5 - مدرسه را وسيله‌اي براي ترساندن فرزندتان استفاده نكنيد، بلكه آن را به عنوان خانه‌ي دوم به وي معرفي كنيد.
6 - خوب است درباره مدرسه با فرزندتان صحبت كنيد، از او بخواهيد احساساتش را در مدرسه برايتان بگويد و يا حتي اتفاقات روزانه را برايتان تعريف كند. اين كار باعث كاهش اضطراب او از مدرسه مي‌شود.
7 - لازم است از نظارت و دخالت مستقيم بر وظايف فرزندتان خودداري كنيد و سعي كنيد او را فردي خود كنترل بار بياوريد. يعني او خود تكاليفش را انجام دهد، كار دستي‌هايش را درست كند، تحقيقاتش را تكميل كند كيفش را مرتب كند، برنامه‌ي فردايش را آماده كند. اما براي اطمينان خاطرتان آخر شب هنگامي كه او خواب است براي كنترل به كيف و تكاليف او سري بزنيد. بدين صورت فرزندي منظم، خودكار، خودكنترل و با اعتماد به نفس بالا و خلاق خواهيد داشت.
8 - مبادا با حساسيت‌هاي بي مورد و خشك در رابطه با درس و مدرسه او را از نيازهاي طبيعي‌اش مثل استراحت، بازي، تماشاي كارتون‌هاي مورد علاقه، بازي با دوستان و .... محروم كنيد. (با رعايت اين موارد خواهيد ديد كه فرزندتان هر كاري را به موقع و سر جاي خودش انجام مي‌دهد و ديگر لازم نيست كه انجام تكاليف، زمان امتحان و ..... را به او گوشزد كنيم).
9 - ارتباط با مدرسه را فراموش نكنيد، در فواصل زماني مناسب حتماً به مدرسه برويد و از اوضاع تحصيلي و تربيتي فرزندتان مطلع  شويد. مشكلاتي كه مدرسه با ما درميان مي‌گذارد به شيوه‌ي مناسبي با او در ميان بگذاريد. از بازگو كردن آن در جمع و حرب‌اي براي تهديد و تحقير او پرهيز كنيد و دوست و رازدار فرزندان باشيد.
10 - گاهي تكرار يك موضوع و گوشزدهاي كلامي، خسته كننده و مكان آور مي‌شود. بياييد با يادداشت‌هاي كوتاه و با كلماتي محبت‌آميز در انتهاي آن (دوستدار تو، مادرت و .... ) خواسته‌هايتان را با فرزندتان در ميان بگذاريد. اين يكي از روش‌هاي بسيار موثر و كليدي در  برقراري ارتباط با فرزندان است.
11 - براي خريد مايحتاج تحصيلي فرزندان از قبيل لوازم لوازم التحرير، كتاب‌هاي كمك آموزشي و ... حتماً او را همراه خود ببريد و به نظراتش احترام بگذاريد.
12 - از آن جايي كه تشويق يكي از ابزارهاي ضروري تربيتي است، بايد به ابزار آن دقت كافي داشته باشيد. از تشويق‌هاي پي در پي مادي بپرهيزيد، چون براي او عادي مي‌شود و به مرور بايد قيمتي‌تر شود. تشويق‌هاي كلامي بسيار خوب است و احساس رضايت‌مندي از خويش، در او ايجاد مي‌كند. سپردن مسئوليت به او (مثلاً برنامه‌ريزي تفريح آخر هفته به عهده او، .... ) و نظرخواهي از او در امور روزمره (مثل تعيين نوع شام و ناهار ... ) مي‌تواند نوعي تشويق باشد.

«بياييد فرزندتان را خوب بشناسيد و او را همان گونه كه هست بپذيريد و دوست بداريد.»

برچسب ها: والدین, مشاور
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian