مشاوره
تاریخ: 1396/10/25 نمایش: 1622 مرتبه تعداد امتیاز: 20   (Article Rating)
پله پله تا آزمون ورودی مدارس (ویژه نهمی‌ها)

پله پله تا آزمون ورودی مدارس (ویژه نهمی‌ها)


به هر ترتیبی که بود ایام پراسترس و بی‌خوابی کشیدن‌های شب‌های امتحان به پایان رسید و نوبت به دروس نیم‌سال دوم رسید. برای دانش‌آموزان پایه نهم که قصد شرکت در آزمون ورودی مدارس را دارند، این ایام معنای متفاوتی خواهد داشت. به مرور به ایام امتحانات ورودی مدارس نزدیک می‌شوید و کم کم باید منتظر شنیدن صدای سوت پایان باشید و خود را برای امتحانات ورودی آماده کنید. توجه داشته باشید که ایام درسی در نیم‌سال دوم کوتاه‌تر است و معلمان مجبور هستند با سرعت بیشتری درس‌ها را به اتمام برسانند، علی‌الخصوص برنامه برخی از مدارس این هست که تا قبل از عید کتاب‌های درسی را به پایان برسانند تا در ایام بعد از عید فرصت مرور و تمرین داشته باشند. در حالت کلی برای دروس نیم‌سال دوم فرصت تمرین و مرور کمتری در مدرسه دارید، بنابراین با تمرکز بیشتری در کلاس‌ها دروس را فرا بگیرید و در منزل به حل تمرین و تست  بپردازید تا به تسلط کافی از مباحث نیم‌سال دوم دست پیدا کنید. با این اوصاف تا قبل از عید فرصت زیادی برای جمع‌بندی و مرور نیم‌سال اول برای شما باقی نمی‌ماند، اتفاقی که اجرای آن برای شما بسیار ضروری است. راه حل مناسب این هست که در ایام بعد از امتحانات که هنوز عملکرد خود را به یاد دارید، یک فرصت کوتاه زمانی به خود بدهید تا بتوانید به طور خلاصه یک جمع‌بندی از عملکرد خود در نیم‌سال اول داشته باشید، و برنامه‌ریزی برای رفع اشکال و مطالعه را به تعطیلات نوروز واگذار کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف خود را بشناسید و در ایام مناسب تعطیلات عید به صورت مفیدتری به رفع اشکال و آمادگی آزمون بپردازید.
بهترین ابزار برای بررسی عملکرد، استفاده از کارنامه پایان نیم‌سال اول است و بعد از آن اگر به صورت دوره‌ای در آزمون‌های تستی شرکت می‌کنید، حتما از کارنامه این آزمون‌ها بهره ببرید، چرا که این کارنامه‌ها اطلاعات را با جزییات بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهند. عملکرد خود را در دو سطح باید بررسی کنید:
1- نتیجه
2- علت دستیابی به این نتیجه
در هر آزمون با توجه به نتیجه‌ای که در امتحانات به‌دست آوردید، بررسی کنید از عهده چه مباحثی بهتر برآمدید و در چه مباحثی از عملکرد خود راضی نبودید. این مباحث را در هر درس تفکیک کنید و در یک دفتر یادداشت کنید. برای بررسی علت دستیابی به نتیجه باید به شیوه مطالعه خود در ایام نیم‌سال اول بازگردید و به سوالات زیر پاسخ دهید:
1- آیا نتیجه ای که کسب کردید شما را به هدفتان که قبولی در آزمون ورودی مدارس خاص هست میرساند؟
2- آیا شیوه مطالعه‌تان صحیح بوده و از آن نتیجه مطلوب را کسب کردید؟
3- آیا به اندازه کافی تمرین و حل تست در دروس خود داشته‌اید؟
4- آیا زمان مطالعه‌ای که به هر درس اختصاص دادید برای آن درس کافی بوده و نتیجه رضایت بخش بوده است؟
5- در چه درس‌هایی نیاز هست که شیوه مطالعه و یا زمان مطالعه خود را تغییر دهید؟
6- در چه دروسی نتیجه مطلوب خود را کسب کردید؟ علت آن چه بوده است؟ از این موضوع می‌توانید در درس‌هایی که به خوبی نتیجه نگرفته‌اید استفاده کنید.

برای بررسی شیوه مطالعه خود مسائل زیر را در نظر بگیرید:
1- سبک یادگیری خود(در مقالات آتی در مورد سبک‌های یادگیری توضیح داده خواهد شد)
2- شیوه مطالعه دروس حافظه محور و دروس مهارت محور که در مقاله‌های قبلی توضیح داده شده است.
3- میزان زمان اختصاص داده شده به حل تمرین.
4- نوع حل تمرین(تمرینات را بدون نگاه کردن به پاسخ و حتما به صورت کتبی و با استفاده از چک نویس حل کنید و به مرور ذهنی تمرینات اکتفا نکنید. در تمرینات خود هم تمرینات تشریحی و هم تمرینات تستی را بگنجانید.)


 واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکران

برچسب ها: آزمون, نهم, ششم
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian