مشاوره
تاریخ: 1395/07/06 نمایش: 1803 مرتبه تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)
نکات مهم و عمومی برای آمادگی رفتن به مدرسه

نکات مهم و عمومی برای آمادگی رفتن به مدرسه

آمادگی دانش‌آموز و والدین برای ورود به مدرسه
برخی از دانش‌آموزان برای ورود به مدرسه و آغاز سال تحصیلی نیازهایی بیش از خرید در زمینه‌ی کتاب و کیف و لباس و کفش دارند. همه‌ی دانش‌آموزان خیلی تمایلی برای رو‌به‌رو شدن با اولین روز مدرسه ندارند، مدرسه برای دانش‌آموزانی که اعتماد به نفس ضعیف، با مشکلات یادگیری و شرایط استرس‌زا در خانه می‌تواند درگیریها و گرفتاریهای ویژه‌ای داشته باشد. زمانی که والدین نگرانی‌های خاص برای دانش‌آموزانشان دارند، آمادگی لازم در همه‌ی زمینه‌ها، قبل از مدرسه می‌تواند سال خوبی برای دانش‌آموز، والدین و معلم باشد.
گرچه هیچ دانش‌آموز و یا والدی دوست ندارد مشکلاتش آشکار شود ولی درک شرایط دانش‌آموز و شناسایی نقاط ضعف و قوت و پیش‌بینی مشکلات پنهانی و مشاوره با متخصصین مربوط می‌تواند مشکلات را رفع و مانع از بروز موارد جدید شود.
نکات زیر از جمله موارد موثر کودک برای آمادگی ورود به مدرسه است :
آشنایی با محیط
مهمترین عاملی که کودک را از نظر احساسی برای ورود به مدرسه آماده می‌کند دادن اطلاعات است. آشنایی با محیط مدرسه (حیاط، دستشویی، دفتر مدرسه، ...) و پرسنل ( ناظم، مدیر، خدمتکار مدرسه ) و قوانین و مقررات مدرسه کمک می‌کند که کودک احساسات خود را کنترل کند.
آمادگی کودک
تهیه کردن لیستی از مواردی که برای آمادگی کودک مفید است. این لیست می‌تواند به کودک اطمینان و احساس مشارکت بدهد. ساعت خواب، زمان انجام تکالیف درسی، فعالیت‌های فوق برنامه‌ای  برای آمادگی شروع سال تحصیلی مناسب است.
اشتیاق کودک
علم ثابت کرده که علاقه و شور و اشتیاق و ایجاد انگیزه در کودک یادگیری را به مراتب بهتر و بالاتر می‌برد. به عنوان نمونه اجازه دهید کودک لوازم مورد نیاز مدرسه را به سلیقه و خواست خود که البته معقول است را انتخاب کند و یا والدین از خاطرات دوران مدرسه‌ی خود برای کودک تعریف کنند.
هماهنگی و همکاری
حس همکاری و تقویت در کودک بهترین زمینه را برای ایجاد قابلیت هماهنگی و همکاری ایجاد می‌کند که با توجه به شرایط سنی و موقعیت مکانی از کودک بخواهید در محیط خانه همکاری داشته باشد تا بتواند در محیط خارج از خانه هم حس همکاری را تجربه کند.

واحد مشاوره مبتکران


برچسب ها: آمادگی ورود به مدرسه
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian