مشاوره
تاریخ: 1395/07/04 نمایش: 5819 مرتبه تعداد امتیاز: 132   (Article Rating)
چند توصيه براي انتخاب کتاب‌هاي کمک درسی

چند توصيه براي انتخاب کتاب‌هاي کمک درسی


اولين ماه سال تحصيلي براي افرادي كه تازه كارشان را شروع كرده‌اند، ماه انتخاب است. انتخاب كلاس، كتاب، آزمون و... انتخاب درست مي‌تواند نتايج كارتان را تحت تأثير قرار دهد. مطالب حاضر به معيارهاي درست انتخاب كتاب مي‌پردازد.
قبل از هر چیز باید بدانید چه می‌‌خواهید. یک منبع براي آموزش؟ پرسش‌‌های چهار گزینه‌‌ای، منبع پرسش‌‌های تشریحی؟ سطح آموزشی كتابي كه می‌‌خواهید را مشخص کنید. در سطح کتاب درسی باشد یا بالاتر از آن؟ حالا باتوجه به نکات زیر كتاب دلخواه‌تان را تهيه كنيد.
1. فصل‌‌بندی و ترتيب مطالب کتاب باید شبیه کتاب درسی باشد. هر فصل نیز به بخش‌‌های کوچک‌تری تقسیم شده‌‌ باشد تا با تدریس هر بخش کوچک، بتوان تمرین‌‌های آن را انجام داد. اما اگر مباحث کلی باشند باید برای استفاده از آن تا تمام شدن تدریس آن فصل صبر کرد.
2. حجم کتاب باید متناسب و منطقی باشد در برخی از کتاب‌‌ها وجود مطالب اضافی موجب حجم غیرمتعارف آن می‌‌شود که مطالعه آن وقت و انرژی بیش از حد نیاز را می‌‌طلبد. براي مثال اثبات قضیه‌‌ها و تمرین‌‌هایی که در کتاب درسی صرفاً مطرح شده‌‌اند در برخی کتاب‌‌ها به تفصیل اثبات شده‌‌اند که اغلب در آزمون‌‌ها کاربردی ندارند و صرفاً حجم کتاب را زیاد می‌‌کنند.
3. نوشتار کتاب از اهمیت زیادی برخوردار است. بخش‌‌هایی از کتاب را مطالعه کنید و میزان سادگی نوشتار و روان بودن آن‌‌ را ارزیابی کنید.
4. استفاده از علامت‌‌های راهنما در کنار پرسش‌ها برای مشخص کردن سطح دشواری آن‌‌ها یا متمایز كردن مطالب فراتر از کتاب درسی بسیار مهم است و امتيازي براي کتاب محسوب مي‌شود.
5. اگر کتاب را برای امتحان نهایی یا یک امتحان تشریحی مي‌خواهيد، مراقب تعداد سؤال‌هاي چهار گزينه‌اي باشيد و بالعکس اگر برای آمادگی در آزمون چهار گزینه‌‌ای از کتابی استفاده می‌‌کنید بهتر است حجم سؤال‌هاي تشریحی كتاب خیلی زیاد نباشد.
6. استفاده از شکل و تصویر برای ماندگاری بیش‌تر مطالب در ذهن یا ارائه سؤال‌هاي متداولی که اغلب هنگام تدریس، توسط دانش‌‌آموزان مطرح می‌‌شود یا نکات مفید مشاوره‌‌‌‌ای و شیوه صحیح خلاصه‌‌نویسی یا هر ابتکار و خلاقیتی که نویسنده از آن بهره برده باشد از نکاتی است که امتیاز کتاب را برای انتخاب، بالا می‌‌برد.
7. براي هر درس بيش‌تر از يك منبع آموزشي تهيه نكنيد. چون خريد كتاب‌هاي زياد شما را مضطرب مي‌كند زيرا دائماً احساس مي‌كنيد كه مطالب و كتاب‌های زیادی را نخوانده‌اید. بیش تر مطالب این كتاب‌ها مشترك اند و مطالعه‌ي همه‌ي آن‌ها وقت شما را تلف مي‌كند.
8. گاهي معلمان مجموعه سؤال‌هاي متنوعي در اختيار شما قرار مي‌‌دهند كه نيازتان را به كتاب كمك آموزشي برطرف مي‌سازد. در اين صورت نيازي به كتاب كمك آموزشي اضافي نيست و كافي است از اين جزوات و نمونه سؤال‌هاي ارائه شده استفاده كنيد.
براي تهيه كتاب، در کنار همه‌‌ی این نکات مشورت با یک مشاور تحصیلی يا معلم باتجربه که با سطح علمی شما آشناست و كتاب موجود در بازار را به خوبي مي‌شناسد، کار بسیار مفیدی است. سعی کنید به دنبال کشف کتاب‌‌هایی باشید که برای نياز شما نوشته شده‌‌اند.

 واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکران


برچسب ها: انتخاب کتاب کمک درسی, کتاب کمک درسی
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian