مشاوره
تاریخ: 1395/03/12 نمایش: 6581 مرتبه تعداد امتیاز: 36   (Article Rating)
معیارهای انتخاب یک مدرسه خوب برای فرزندانمان چیست؟

معیارهای انتخاب یک مدرسه خوب برای فرزندانمان چیست؟

با پایان سال تحصیلی و شروع تابستان تازه دغدغه‌های اصلی والدین که اکنون کدام مدرسه ثبت نام کنیم، شروع می‌شود. پرس‌وجو‌ها و جمع‌آوری اطلاعات در خصوص انتخاب مدرسه مناسب از میان مدارس مختلف آغاز می‌گردد. آیا به این نکته توجه کرده‌اید که در هنگام بررسی برای انتخاب مدرسه مطلوب چه مواردی را باید در نظر بگیرد؟ هنگامی که از افراد مختلف در خصوص مدرسه خاصی سوال می‌کنید، چه نوع سوالاتی را مطرح می‌نمایید تا اطلاعات مناسب در مورد مدرسه مورد نظرخود را به دست آورید؟ این نکته باید مدنظر باشد که معیارهای انتخاب یک مدرسه خوب در میان والدین متفاوت می‌باشد. ممکن است برای برخی فضای آموزشی مدرسه مهم باشد و برای والدین دیگر شیوه مدیریت یا حتی برای برخی تعدد برنامه‌های فوق برنامه یا حتی مسافت مهم باشد. همچنین این معیارها با توجه به مقاطع تحصیلی مختلف و نیازهای دانش‌آموزان متفاوت است. والدین دانش‌آموزانی که فرزندان آن‌ها در مدرسه مورد نظرتان تحصیل می‌کنند حتی خود دانش‌آموزان می‌توانند یکی از منابع خوب برای شناخت مدرسه باشند. توجه کنید که نظرات یک فرد نمی‌تواند ملاکی برای انتخاب شما باشد. بهتر است نظرات چندین نفر پرسیده شود و در آخر بر اساس جمع‌بندی از نظرات تصمیم‌گیری شود. شیوه عملکرد مدرسه در منطقه هم منبع مهم دیگری می‌باشد. با توجه به اهمیت این موضوع موارد ذیل می‌تواند هم به دانش‌آموزان و هم والدین کمک کند تا بررسی‌های هدفمندی در جهت انتخاب مدرسه به عمل آورند و هنگام جستجو این عوامل را مد نظر بگیرند.
1- مدیر مدرسه
حضور یک مدیر توانمند، منظم و فعال نقش مهمی در موفقیت مدرسه دارد. این امر در مقاطع بالاتر نقش پررنگ‌تری دارد. توجه به موارد ذیل مهم می‌باشد:
حضور دائم در مدرسه و دردسترس بودن
رفتار مناسب و با احترام با کلیه افراد
آشنایی با شیوه مدیریتی
نظارت کامل بر کلیه روند مدرسه، تدریس معلمان، عملکرد دانش‌آموزان
مشارکت دادن معلمان و والدین در فعالیت‌های مدرسه و نظرخواهی کردن از آن‌ها
در ارتباط بودن با والدین و در جریان بودن کلیه مسائل و مشکلات دانش‌آموزان
  توجه به ایجاد نظم در مدرسه و برنامه‌ها
2- معلم
معلم با توجه به ارتباط تنگاتنگ با دانش‌آموز نقش مهم و تاثیرگذاری در روند تحصیلی دارد. این نکته در مقاطع ابتدایی بسیار مهم می‌باشد. معلم با انگیزه و توانا در ایجاد علاقمندکردن دانش‌آموزان و موفقیتشان نقش بسزایی دارد. حضور معلمان توانمند و آگاه به روش تدرس متناسب با دروسی که تدریس می‌کنند و دانش در خصوص آن درس نه تنها در تمام مقاطع بالخصوص مقاطع بالاتر مهم می‌باشد. رفتار و برخورد نامناسب معلم می‌تواند یک دانش‌آموز را از مدرسه یا درس خاصی بیزار کند و دانش‌آموز افت تحصیلی پیدا کند. توجه به ارتباط معلم با والدین مهم است. یک معلم توانمند نه تنها مهارت علمی و تدریس خوبی باید داشته باشد بلکه باید ویژگی‌های عاطفی و مشکلات دانش‌آموزان را بشناسد و متناسب با شرایط آنها رفتار کند و توانایی دانش‌آموزان را بالخصوص در شیوه ارزشیابی مد نظر بگیرد و نظرات شخصی او بر ارزشیابی عملکرد دانش‌آموز تاثیر گذار نباشد.
3- فضا و امکانات  آموزشی
فضای فیزیکی مدرسه از نظر تمیز بودن و ایمن بودن مهم می‌باشد. در مقاطع ابتدایی وجود یک فضای مناسب برای تحرک و فعالیت‌های مختلف و ورزشی مهم است. وجود امکانات آموزشی (آزمایشگاه،کتابخانه،..) در حد معقول و متعادل و متناسب با استانداردها باشد. امکانات آموزشی درحد بسیار متنوع و بسیار شیک ملاکی بر خوب بودن مدرسه نیست.
4- سیستم ارزشیابی
سیستم ارزشیابی مدرسه با توجه به توانایی‌ها و عملکرد دانش‌آموزان بسیار مهم است. سیستم ارزشیابی می‌بایست بر اساس عدالت و عملکرد که هر دانش‌آموز داشته باشد. یک مدرسه خود یک سیستم ارزشیابی مداوم در مدرسه دارد و نتایج آن را در جهت پیشبرد اهداف آموزشی، موفقیت خود دانش‌آموز به کار می‌گیرد. دانش‌آموز و والدین را از روند کاری آگاه می‌سازد و درجهت هر چه بهبود کردن عملکرد آنها کوشش می‌نماید.
5- زمان آموزش و فعالیت‌های فوق برنامه
در یک مدرسه خوب معلم‌ها بیشترین زمان کلاس را به فعالیت‌های آموزشی اختصاص می‌دهند. با یک نظم خاصی از زمان خود بهترین استفاده را می‌کنند و به موقع برنامه‌های درسی را به پایان می‌رسانند. مدارسی که زیاد برنامه‌های فشرده و سنگین دارند و دانش‌آموزان را خسته می‌کنند ملاکی برای خوب بودن نیستند. ناگفته نماند برگزاری کلاس‌های فوق برنامه در حد متعادل بالخصوص برنامه‌هایی که برای آمادگی کنکور و کلاس‌های مفید درسی در جهت پیشبرد برنامه‌های درسی دانش‌آموزان نقش مهمی در موفقیت تحصیلی آن‌ها دارد.
6- مشاوره خوب و سطح انتظارات مدرسه
یک مدرسه خوب نیاز به مشاوران فعال دارد که در هدایت دانش‌آموزان نقش مهمی دارند. همچنین یک مدرسه خوب این دیدگاه را باید داشته باشد که همه بچه‌ها می‌توانند موفق شوند و تمرکز بر روی موفقیت همه دانش‌آموزان با هر سطح یادگیری (قوی و ضعیف ) می‌باشد. همچنین وجود مشاوران توانا در هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در انتخاب شاخه و رشته تحصیلی در یک مدرسه ضروری می‌باشد.
7- توجه به آموزش مهارت‌های گوناگون
یک مدرسه خوب نه تنها تمرکز بر روی آموزش مهارت‌های علمی و تحصیلی دارد بلکه مهارت‌های اجتماعی از قبیل مهارت‌های زندگی و اجتماعی و همچنین تمرکز بر روی مهارت‌های اخلاقی نظیر انتقال ارزش‌ها، پرورش دینی و ... دارد و برنامه‌هایی را در خصوص پرورش این مهار‌ت‌ها در برنامه مدرسه می‌گنجاند.
8- نزدیک بودن به محل سکونت
نزدیکی مدرسه به محل سکونت یکی از ملاک‌های انتخاب مدرسه می‌باشد. این امر بسیارمهم است، مدارس دور می‌تواند دچار خستگی در دانش‌آموزان شده و سال تحصیلی سختی را برایشان رقم بزند. دور بودن مدرسه باعث می‌شود دانش‌آموزان وقت بیشتری را در رفت آمد بگذرانند و زمان مفید مطالعه آن‌ها ممکن است اختصاص به استراحت کردن داده شود.
9- شهریه مدارس
پرداخت شهریه بسیار بالا برای یک مدرسه و هزینه‌های غیر ضروری ملاکی برای خوب بودن یک مدرسه نمی‌باشد.
موارد مطرح شده، برخی از موارد مهم در انتخاب یک مدرسه خوب می‌باشد.آگاهی از این موارد در پرس‌وجو در خصوص کسب آگاهی از وضعیت مدرسه و انتخاب آن می‌تواند کمک کند تا مدرس مناسبی انتخاب شود.


واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکران

برچسب ها: معیار انتخاب مدرسه, مدرسه خوب, انتخاب مدرسه خوب
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian