مشاوره
تاریخ: 1394/07/13 نمایش: 2533 مرتبه تعداد امتیاز: 9   (Article Rating)
آمادگی دانش آموزان و والدین برای ورود به مدرسه

آمادگی دانش آموزان و والدین برای ورود به مدرسه

نکات مهم و عمومی برای آمادگی رفتن به مدرسه
آمادگی دانش آموز و والدین برای ورود به مدرسه
برخی از دانش آموزان برای ورود به مدرسه و آغاز سال تحصیلی نیازهایی بیش از خرید در زمینه ی کتاب و کیف و لباس و کفش دارند. همه ی دانش آموزان خیلی تمایلی برای رو به رو شدن با اولین روز مدرسه ندارند ، مدرسه برای دانش آموزانی که اعتماد به نفس ضعیف ، با مشکلات یادگیری و شرایط استرس زا در خانه می تواند درگیریها و گرفتاریهای ویژه ای داشته باشد . زمانی که والدین نگرانیهای خاص برای دانش آموزانشان دارند ، آمادگی لازم در همه ی زمینه ها ، قبل از مدرسه می تواند سال خوبی برای دانش آموز ، والدین و معلم باشد .
گرچه هیچ دانش آموز و یا والدی دوست ندارد مشکلاتش آشکار شود ولی درک شرایط دانش آموز و شناسایی نقاط ضعف و قوت و پیش بینی مشکلات پنهانی و مشاوره با متخصصین مربوط می تواند مشکلات را رفع و مانع از بروز موارد جدید شود.
نکات زیر از جمله موارد موثر کودک برای آمادگی ورود به مدرسه است :
آشنایی با محیط
مهمترین عاملی که کودک را از نظر احساسی برای ورود به مدرسه آماده می کند دادن اطلاعات است . آشنایی با محیط مدرسه (حیاط ، دستشویی ، دفتر مدرسه ، ...) و پرسنل ( ناظم ، مدیر ، خدمتکار مدرسه ) و قوانین و مقررات مدرسه کمک می کند که کودک احساسات خود را کنترل کند.
آمادگی کودک
تهیه کردن لیستی از مواردی که برای آمادگی کودک مفید است . این لیست می تواند به کودک اطمینان و احساس مشارکت بدهد . ساعت خواب ، زمان انجام تکالیف درسی ، فعالیتهای فوق برنامه ای  برای آمادگی شروع سال تحصیلی مناسب است.
اشتیاق کودک
علم ثابت کرده که علاقه و شور و اشتیاق و ایجاد انگیزه در کودک یادگیری را به مراتب بهتر و بالاتر می برد. به عنوان نمونه اجازه دهید کودک لوازم مورد نیاز مدرسه را به سلیقه و خواست خود که البته معقول است را انتخاب کند و یا والدین از خاطرات دوران مدرسه ی خود برای کودک تعریف کنند.
هماهنگی و همکاری
حس همکاری و تقویت در کودک بهترین زمینه را برای ایجاد قابلیت هماهنگی و همکاری ایجاد می کند که با توجه به شرایط سنی و موقعیت مکانی از کودک بخواهید در محیط خانه همکاری داشته باشد تا بتواند در محیط خارج از خانه هم حس همکاری را تجربه کند.
واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکران


 

برچسب ها: 
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian