مشاوره
تاریخ: 1395/01/31 نمایش: 4551 مرتبه تعداد امتیاز: 95   (Article Rating)
راه‌های غلبه بر موانع تمرکز حواس

راه‌های غلبه بر موانع تمرکز حواس

  رفع آشفتگی‌های درونی
نگرانی‌ها، ترس‌ها، اندوه، حسادت به طور کلی و احساس‌های هیجان‌آمیز مانع تمرکز حواس می‌شوند به همین جهت وقتی فرد هیجان زده یا اندوهگین است نمی‌تواند روی موضوع مورد نظر تمرکز داشته باشد. بنابراین هنگامی که فرد دچار نگرانی‌ها و افکار مزاحم می‌شود می‌تواند آن‌ها را موقع مطالعه روی کاغذ سفیدی بنویسید و به خود بگوید که بعد از مطالعه به آن‌ها فکر خواهم کرد.

رفع آشفتگی های بیرونی

تشنگی، گرسنگی، گرما و سرما خستگی و ... موجب پریشانی خاطر و بر هم خوردن تمرکز حواس می‌شود. برای رفع آن باید مکان مطالعه را از محرک‌های خارجی دور ساخت، مثلا مکانی را انتخاب نمایید که صدا‌های بلند و مزاحم و رفت و آمد... در حداقل ممکن باشد. البته توجه کنید این مسئاله به خصوصیات خود فرد هم بستگی دارد یعنی بعضی از افراد در محیط‌های شلوغ هم می‌توانند مطالعه کنند اما بعضی از افراد با کوچکترین صدایی تمرکز را از دست می‌دهند زیرا گروه اول عوامل مزاحم را حتی‌المقدور نادیده می‌گیرند و در دنیای درون خود سیر می‌کنند.

علاقه‌مندی به موضوع

هر چه علاقه نسبت به موضوعی بیشتر باشد، تمرکز بر روی آن بیشتر می‌شود، شاید بارها این مسئاله را در اطرافیانتان دیده باشید که وقتی سرگرم خواندن یک کتاب قصه، رمان و تماشای یک فیلم یا برنامه مورد علاقه هستند هر چقدر آنان را صدا بزنید باز هم متوجه نمی‌شوند. ولی متاسفانه کتاب‌های درسی غالبا غاقد این جذابیت هستند البته توجه داشته باشید هر چه اطلاعات فرد نسبت به موضوعی بیشتر باشد علاقه‌مندی او هم بیشتر می‌شود پس با کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع مورد مطالعه می‌توانید علاقه خود را بیشتر کنید، همچنین اهمیت و کاربرد موضوع مورد مطالعه و نیازهایی که در آینده با آموختن آن موضوع می‌توان رفع نمود موجب افزایش علاقه می‌شود.

داشتن نگرش مثبت و دور ریختن افکار منفی

فکر این که این دروس خسته کننده هستند و یا مشکلند، یادگیری و توجه را کم می‌کند.

ایجاد علاقه

گاهی اوقات هنگام مطالعه، نیرویی ذهن را از موضوع مورد مطالعه منحرف می‌کند و به طرف کارها و افکار دیگری می‌کشاند و از تمرکز جلوگیری می‌کند بنابراین برای حل این مشکل باید از نیروی تخیل در جهت مطالعه کمک گرفت و سعی کرد تا علاقه را افزایش داد، نتایج احتمالی مثبت از فراگیری آن درس را افزود و به موضوع اهمیت بیشتری داد.

آمیختن موضوعات درسی با بازی

مخلوط کردن موضوعات درسی با بازی و تفریح و تعریف خاطرات می‌تواند تاثیر بهتری داشته باشد بخصوص معلمان سر کلاس درس با استفاده از ابتکاراتی که می‌توانند به وجود آورند و علم و تجربه‌ای که دارند می‌توانند حتی در دروسی مثل ریاضی که خیلی جذاب نیست، جذابیت و علاقه ایجاد کنند.

انجام تمرین‌هایی برای ایجاد تمرکز

والدین هم باید بازی را در یادگیری دخالت دهند مثلا اگر فرزند تمرکز کمی دارد و زود حواسش پرت می‌شود با انجام بازی‌هایی، تمرکزش را بیشتر کنید. از او بخواهید مدتی هر دو رو به روی هم نشسته و به چشمان هم خیره شوید و هر کس زودتر خسته شد و تمرکزش را از دست داد بازنده است و شخص برنده باید جایزه بگیرد. تحسین و تشویق و دادن جایزه به هر پیشرفت کوچکی را فراموش نکنید با دادن جایزه به هر پیشرفت کوچکی را فراموش نکنید با دادن جایزه انگیزه  نوجوان بیشتر می‌شود.

واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکران


برچسب ها: تمرکز حواس, موانع تمرکز حواس
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian