تاریخ: 1400/01/30 نمایش: 104 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
روسیه برای نمونه‌برداری از یک سیارک و مطالعه یک دنباله‌دار به چین پیوست

روسیه برای نمونه‌برداری از یک سیارک و مطالعه یک دنباله‌دار به چین پیوست


در حالی که دو کشور روسیه و چین در حال تبدیل شدن به شرکای فضایی هستند، روسیه در جدیدترین اقدام خود به مأموریت چین برای نمونه‌برداری از یک سیارک و مطالعه یک دنباله‌دار پیوسته است.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، چین یک فضاپیمای روسی را برای پرواز در یک ماموریت در آینده برای نمونه‌برداری از یک سیارک نزدیک به زمین و سپس بازدید از یک دنباله‌دار در کمربند اصلی سیارک‌ها انتخاب کرده است.
چین قصد دارد این ماموریت جاه طلبانه را در حدود سال ۲۰۲۴ آغاز کند. این کشور ابتدا نمونه‌هایی از یک سیارک کوچک در نزدیکی زمین موسوم به "کاموئوالوا"(Kamo'oalewa) را جمع‌آوری می‌کند. سپس فضاپیما برای تحویل نمونه‌ها به زمین باز خواهد گشت و از جاذبه زمین برای ارسال یک فضاپیمای کوچک به سمت کمربند اصلی سیارک‌ها برای ملاقات و چرخیدن به دور دنباله‌دار " ۱۳۳P/Elst–Pizarro" استفاده خواهد کرد.
روسیه با ابزارهای ساخته شده توسط انستیتوی تحقیقات فضایی آکادمی علوم روسیه به این مأموریت خواهد پیوست. این فضاپیما پس از فراخوان سال ۲۰۱۹ برای ارائه درخواست توسط اداره ملی فضایی چین(CNSA) برای مأموریت ترکیبی بررسی سیارک و دنباله‌دار انتخاب شد.
این فضاپیما که فعلا "ژنگ‌هی"(ZhengHe) نام گرفته به نام یک کاوشگر مشهور نیروی دریایی چین در اوایل دهه ۱۴۰۰ میلادی نام‌گذاری شده است و تعداد زیادی از دوربین‌های تصویربرداری، چند طیفی و طیف‌سنج و همچنین یک رادار، یک مغناطیس‌سنج و محموله‌هایی را برای شناسایی طیف وسیعی از ذرات با خود حمل خواهد کرد. اکنون برخی از این محموله‌ها از موسسه تحقیقات فضایی روسیه تأمین می‌شود.
"اولگ وایزبرگ" فیزیکدان فضایی در انستیتوی تحقیقات فضایی روسیه و محققان ارشد این فضاپیما گفت: ما برای تقسیم ابزار با یک گروه از چین به توافق رسیده‌ایم. ابزارهای موسوم به "آلتی‌من"(ULTIMAN) و "آلتی‌وومن"(ULTIWOMAN) یون‌ها و الکترون‌ها را تشخیص می‌دهند و یک ردیاب کوچک برای مطالعه نحوه تعامل پلاسمای باد خورشیدی با اجسام کوچک نیز توسط طرف روسی تهیه می‌شود. این ابزارها هر اتمسفر و یونوسفر بالقوه نازک دنباله‌دار کمربند اصلی سیارک‌ها را اندازه‌گیری می‌کند و همچنین برهمکنش بین باد خورشیدی و این دو جرم کوچک را مطالعه می‌کند.
براساس طرح اولیه این ماموریت، این مأموریت جاه طلبانه شاهد این خواهد بود که فضاپیما از چهار بازوی رباتیک برای فرود روی "Kamo'oalewa" استفاده خواهد کرد و خود را روی سطح این سیاره میخ خواهد کرد تا مستحکم باقی بماند.
"ژانگ‌هی" علاوه بر حمل یک کپسول نمونه‌برداری که نمونه‌های این سیارک را به زمین منتقل می‌کند، همچنین یک نانومدارگرد و یک نانوفرودگر را برای سنجش از راه دور و اکتشاف زمینی دنباله‌دار "۱۳۳P" حمل می‌کند.
این فضاپیما از مواد منفجره برای آشکار کردن سطح زیرین این دنباله‌دار قبل از فرود نانوفرودگر استفاده خواهد کرد و از ابزارهای خود برای مطالعه ترکیب سطح زیرین این دنباله‌دار با اشتیاق به کشف آب و مواد فرار و بخار شدنی استفاده می‌کند.
چین و روسیه سابقه همکاری طولانی در پروازهای فضایی دارند که به دهه ۱۹۵۰ میلادی برمی‌گردد؛ زمانی که اتحاد جماهیر شوروی از توسعه اولیه موشک‌های چینی پشتیبانی کرد. اخیراً در ماه مارس چین و روسیه تفاهم نامه‌ای در مورد ایجاد یک پروژه رباتیک مشترک در ماه امضا کردند. این "ایستگاه تحقیقاتی بین المللی ماه" متشکل از فرودهای سفینه‌های فضایی کوچک در قطب جنوب ماه خواهد بود، اما می‌تواند به سازه‌های بزرگتر و زیستگاه‌های نهایی خدمه گسترش یابد.
گفتنی است که روسیه به عنوان یکی از اعضای ایستگاه فضایی بین‌المللی، در پروژه "دروازه ماه" ناسا برای ایجاد یک ایستگاه مداری در مدار ماه مشارکت ندارد که این نشان دهنده تغییر در مشارکت و همکاری بین قدرت‌های اصلی فضایی است.

منبع:
 ایسناامتیاز بندی
تقویم برگزاری آزمون های نیمه اول ۱۴۰۰ اعلا... 1400/02/19
برگزاری آزمون ارشد به مرداد ماه موکول شد 1400/02/18
جزئیات برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه آز... 1400/02/13
برگزاری آزمون پیشرفت تحصیلی روز جمعه 27 فر... 1400/01/26
فردا، آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون‌های ورودی ... 1400/01/24
فارغ التحصیلی ۱۰۰ هزار دانشجو معلم تا مهر ... 1400/01/18
تقویم برگزاری آزمون‌های ۱۴۰۰ وزارت علوم اع... 1400/01/14
امروز آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان ارش... 1399/12/25
امروز، آخرین مهلت حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1399/12/20
امشب آخرین مهلت ثبت نام کنکور 1399/12/17
امروز آخرین مهلت ثبت نام جاماندگان کنکور 1399/12/13
امروز،‌آخرین مهلت انتخاب واحد دانشجویان دا... 1399/12/06
۶ اسفند آخرین مهلت انتخاب واحد دانشجویان د... 1399/12/02
آغاز ثبت نام آزمون ارشد علوم پزشکی از امرو... 1399/11/29
وبینار رایگان هوش و استعداد ویژه پایه ششم ... 1399/11/21
امکان ثبت نام جاماندگان کنکور فراهم شد 1399/11/21
برگزاری آزمون آنلاین اولین مرحله سومین دور... 1399/11/12
آغاز ثبت نام کنکور از فردا 1399/11/11
آغاز ثبت‌نام کنکور ۱۴۰۰ از هفته آینده/تاثی... 1399/11/08
بیشتر ...
دریافت لوگوی مبتکران
No articles match criteria.
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian