تاریخ: 1400/01/18 نمایش: 67 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
اولین برنامه‌های علمی تلسکوپ فضایی "جیمز وب" تعیین شد

اولین برنامه‌های علمی تلسکوپ فضایی "جیمز وب" تعیین شد


هیئت‌های انتخاب ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا که مسئولیت ماموریت تلسکوپ فضایی "جیمز وب" را بر عهده دارند، برنامه رصد این تلسکوپ را در سال اول فعالیت خود تعیین کردند.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از سایتک دیلی، تلسکوپ فضایی "جیمز وب" یک رصدخانه فضایی است که می‌تواند بیش از هر زمان دیگری در تاریخ بشر به جهان هستی با دقت نگاه کند. این تلسکوپ فضایی برای پاسخ به سوالات مهم در مورد جهان و اکتشافات مهم در همه زمینه‌های نجوم طراحی شده است.
"جیمز وب" اولین کهکشان‌های جهان را رصد می‌کند، از نحوه تولد ستارگان و سیاره‌ها پرده برمی‌دارد و به دنبال سیارات فراخورشیدی با توانایی حمایت از حیات خواهد گشت. "جیمز وب" همچنین به منظومه خورشیدی خودمان با نگاه جدیدی خواهد نگریست.
اکنون برنامه‌های رصدی "جیمز وب" برای اولین سال فعالیت این تلسکوپ فضایی انتخاب شده است.
تلسکوپ فضایی "جیمز وب" که محصول همکاری آژانس‌های فضایی ناسا، اروپا و کانادا است، اواخر سال جاری به فضا پرتاب خواهد شد و تبدیل به برترین رصدخانه علوم فضایی جهان می‌شود.
"جیمز وب" اسرار مربوط به منظومه شمسی ما را حل می‌کند، به جهان‌های دوردست در اطراف ستاره‌های دیگر نگاه می‌کند و ساختارها و ریشه‌های مرموز جهان ما را بررسی می‌کند.
مسئولان این ماموریت اعلام کرده‌اند که برنامه‌های رصدی عمومی برای اولین سال فعالیت این تلسکوپ فضایی "چرخه ۱"(Cycle ۱) نام گرفته است. این برنامه‌های مشخص، اولین فرصت گسترده برای بررسی اهداف علمی جامعه نجومی در سراسر جهان خواهد بود. پیشنهادهای انتخاب شده طیف گسترده‌ای از حوزه‌های علمی را در بر می‌گیرد و به انجام مأموریت اصلی آژانس فضایی اروپا(ESA) برای درک بیشتر از جهان و جایگاه ما در آن کمک می‌کند.
زمان برای "جیمز وب" بسیار حیاتی است. در نتیجه فرآیند انتخاب پیشنهادات، سختگیرانه و دقیق است. اعضای جامعه نجوم برای تعیین هیئت‌های مختلفی که موضوعات گسترده علمی را پوشش می‌دهند، گماشته شدند. از این تعداد ۵۲ نفر از کشورهای عضو ESA بودند. جلسات این هیئت‌ها به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ در طول سه هفته به صورت مجازی برگزار شد و اعضای آن ساعت‌های بی‌شماری را صرف خواندن و ارزیابی پیشنهادها کردند.
در مجموع ۱۱۷۲ پیشنهاد پیش از اتمام مهلت مقرر دریافت شد. دانشمندان از ۴۴ کشور جهان تقاضای بخشی از ۶۰۰۰ ساعت رصد را تایید کردند که حدود دو سوم از کل زمان رصد "چرخه ۱" است. از ۲۶۶ پیشنهاد انتخاب شده، ۳۳ درصد مربوط به کشورهای عضو ESA است که ۳۰ درصد از زمان رصد تلسکوپ را در "چرخه ۱" شامل می‌شود. علاوه بر این، از پیشنهادهای انتخاب شده ۴۱ درصد در درجه اول از ابزار موسوم به "NIRSpec" در تلسکوپ فضایی "جیمز وب" و ۲۸ درصد از ابزار "MIRI" استفاده خواهند کرد.
"گانتر هاسینگر" مدیر علوم ESA گفت: ما همکاری بسیار موفق بین آژانس فضایی اروپا و همکاران‌مان در ناسا و آژانس فضایی کانادا را گرامی می‌داریم. ما منتظر تصاویر و طیف‌های زیبا و اکتشافات شگفت انگیزی هستیم که "جیمز وب" در سال اول مشاهدات خود محقق خواهد کرد.
"آنتونلا نوتا" رئیس دفتر ESA در موسسه علمی تلسکوپ فضایی گفت: ما در ESA از دیدن مشارکت بزرگ و موفقیت خارق العاده جامعه نجومی اروپا در به دست آوردن بخشی از زمان مشاهده گرانبهای این ماموریت خارق‌العاده هیجان زده‌ایم.
آژانس فضایی اروپا دو ابزار در اختیار ماموریت تلسکوپ فضایی "جیمز وب" قرار داده است که شامل ابزار "NIRSpec" است که یک طیف‌نگار نزدیک به مادون قرمز است که امکان بررسی وسیع طیف‌سنجی اجرام نجومی مانند ستاره‌ها یا کهکشان‌های دور را فراهم می‌کند. همچنین دارای ۵۰ درصد سهم از ابزار "MIRI" است که تنها ابزار در این تلسکوپ فضایی است که قادر به کار در طول موج‌های مادون قرمز میانی است.
تلسکوپ فضایی "جیمز وب" اواخر سال جاری میلادی سوار بر موشک "آریان ۵" از فرودگاه فضایی اروپا در گویان فرانسه به فضا پرتاب خواهد شد.

منبع:
 ایسناامتیاز بندی
برگزاری آزمون پیشرفت تحصیلی روز جمعه 27 فر... 1400/01/26
فردا، آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون‌های ورودی ... 1400/01/24
فارغ التحصیلی ۱۰۰ هزار دانشجو معلم تا مهر ... 1400/01/18
تقویم برگزاری آزمون‌های ۱۴۰۰ وزارت علوم اع... 1400/01/14
امروز آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان ارش... 1399/12/25
امروز، آخرین مهلت حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1399/12/20
امشب آخرین مهلت ثبت نام کنکور 1399/12/17
امروز آخرین مهلت ثبت نام جاماندگان کنکور 1399/12/13
امروز،‌آخرین مهلت انتخاب واحد دانشجویان دا... 1399/12/06
۶ اسفند آخرین مهلت انتخاب واحد دانشجویان د... 1399/12/02
آغاز ثبت نام آزمون ارشد علوم پزشکی از امرو... 1399/11/29
وبینار رایگان هوش و استعداد ویژه پایه ششم ... 1399/11/21
امکان ثبت نام جاماندگان کنکور فراهم شد 1399/11/21
برگزاری آزمون آنلاین اولین مرحله سومین دور... 1399/11/12
آغاز ثبت نام کنکور از فردا 1399/11/11
آغاز ثبت‌نام کنکور ۱۴۰۰ از هفته آینده/تاثی... 1399/11/08
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد 1399/11/05
زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۰ اعلام شد/پایان کنک... 1399/11/02
امروز آخرین مهلت ثبت نام دوره‌های بدون آزم... 1399/10/24
بیشتر ...
دریافت لوگوی مبتکران
No articles match criteria.
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian