تاریخ: 1395/10/30 نمایش: 2978 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
شناسایی جزئیات جدیدی درباره لکنت زبان

 شناسایی جزئیات جدیدی درباره لکنت زبان


دلیل لکنت زبان همچنان برای دانشمندان نامشخص است، با این وجود یک مطالعه جدید در این خصوص که چرا برخی افراد برای بیان کلمات با مشکل مواجه می‌شوند توضیحات جالبی پیدا کرده است. بنا بر این مطالعه افراد مبتلا به لکنت زبان، در قسمتی از مغز به نام ناحیه بروکا با کاهش جریان خون مواجه هستند.

‌به گزارش ایسنا به نقل از دیلی‌میل، پیش از این محققان برای این که دلیل لکنت زبان را پیدا کنند بر اصول مکانیکی صحبت کردن تمرکز کرده و این فرضیه را مطرح کرده بودند که لکنت زبان احتمالا بر اثر مشکلات موجود در تارهای صوتی یا زبان ایجاد می‌شود. با این حال مطالعه جدید که در مجله Human Brain Mapping به چاپ رسیده نشان می‌دهد که مسئله بیشتر یک مشکل مغزی است تا مکانیکی.
محققان با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) جریان خون را در مغز 26 فرد مبتلا به لکنت و 36 فرد سالم اندازه‌گیری کردند. نتایج نشان داد افرادی که لکنت زبان دارند با کاهش جریان خون در ناحیه بروکا مغز خود مواجه هستند و شدت این عارضه با میزان لکنت زبان در این افراد همبستگی مستقیم دارد.
ناحیه بروکا نقش مهمی در صحبت کردن افراد دارد. مشخص شده که این بخش از مغز حرکات لازم برای صحبت کردن را هدایت می‌کند. همچنین نشان داده شده است که ناحیه بروکا مغز در فرآیند «بازیابی لغات» نقش دارد. در این فرآیند مغز یک مفهوم ذهنی را در قالب کلمات در می‌آورد.
محققان می‌گویند جریان خون با درجه لکنت ارتباط معکوس دارد. هرچه خون کمتری در این بخش از مغز جریان یابد،  لکنت شدیدتر است.
هنوز دلیل بروز این اختلال در جریان خون مغزی مشخص نیست، اما این یافته جدید به محققان کمک می‌کند که با تمرکز بر بخش‌هایی از مغز که مسئول لکنت زبان هستند، روش‌های درمانی جدیدی برای این عارضه پیدا کنند.

منبع: ایسنا


امتیاز بندی
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian