مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
شنبه، 05 خرداد 1397
من یک نهمی هستم

من یک نهمی هستم


یک سال تحصیلی دیگر را هم پشت سر گذاشتیم. وقتی به عقب نگاه می‌کنیم انگار همین دیروز بود که تعطیلات تابستان به پایان رسیده و با بازگشایی مدارس، همه در تکاپوی برنامه‌ریزی برای سال تحصیلی جدید، بررسی و انتخاب کتاب‌های کمک درسی بودیم. آمادگی برای ورود به مدارس برتر و تیزهوشان در راس برنامه‌ی بسیاری از ما بود،  اینکه چه باید بکنیم و از کجا و چطور شروع کنیم. حال در ماه خرداد هستیم و سال تحصیلی رو به پایان است. از یک طرف امتحانات نیم سال دوم در راه است و از طرف دیگر  آزمون ورودی سمپاد و نمونه دولتی؛ و ما  می‌خواهیم نتیجه تمام این تلاش‌های یک سال تحصیل خودمان را به بهترین نحو رقم بزنیم. اما چطور می‌توان به این هدف مهم دست یافت؟
برای اینکه از مطالبی که در طی سال تحصیلی مطالعه کرده‌اید  و آزمون‌هایی که شرکت کرده‌اید، بیشترین و بهترین نتیجه را بگیرید به موارد زیر توجه کنید:
** زمان اندکی تا آزمون ورودی سمپاد و نمونه دولتی باقی مانده است. هرچه خواندید و تست زدید کافی است. الان دیگر وقت مطالعه مطالب جدید نیست بلکه این زمان، فرصتی است جهت مرور. چون مطالعه مطلب جدید هیچ کمکی به یادگیری ما نخواهد کرد بلکه بیشتر باعث ایجاد استرس شده و از یادآوری مطالب یادگرفته شده هم جلوگیری می‌کند.
** مرور جزوات و نکات کلیدی و مهم که در طی سال تحصیلی تهیه کرده و مکرر مطالعه نموده‌اید، می تواند بسیار مفید باشد.
** درس آزمون‌های مربوط به هر آزمون را دقیق مطالعه نموده و نکات مهم را که قبلا هایلایت کرده یا حاشیه نویسی نموده‌اید، بررسی نمایید.
** کارنامه‌ی هرآزمون را تک به تک تحلیل نمایید. سوال‌هایی را که اشتباه پاسخ داده‌اید، مجدد بررسی نموده و صرفا به پاسخ کلید سوالات اکتفا نکنید بلکه از چرک نویس استفاده کرده و سوالات را دقیق حل نمایید. در دروس خواندنی می‌توانید به مطلب مربوط در کتاب درسی مراجعه نموده و توضیحات کامل مربوط به آن سوال را دقیق بخوانید و یاد بگیرید.
** سوالاتی را که نتوانسته‌اید پاسخ دهید و در کارنامه جزء سوالات" نزده" قرار دارد، مجدد بخوانید و پاسخ دهید. احتمالا این سوالات مربوط به مطالبی است که در آزمون مربوطه مطالعه کافی نداشته‌اید  یا هنوز تدریس نشده بوده، در نتیجه تسلط کافی نداشته‌اید. اما در حال حاضر که همه مطالب را مطالعه کرده‌اید، می‌توانید به آن سوالات پاسخ داده و رفع اشکال نمایید.
** در همین فرصت باقی‌مانده از خود آزمون بگیرید و سپس نتیجه را تحلیل نمایید.
انجام موارد ذکر شده به شما کمک می‌کند تا آمادگی بیشتری جهت شرکت در امتحانات ترم و آزمون ورودی بدست آورید. این نکته را فراموش نکنید که شما هر آنچه از دستتان برمی‌آمد انجام داده‌اید و چیزی کم نگذاشته‌اید. پس با آرامش و اعتماد به خود می‌توانید نتیجه مطلوب بدست آورید.

مریم اشجاری 
 واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکران

جستجو