اخبار
چهارشنبه، 20 تیر 1403
جلیقه‌ای که کولر دارد!

جلیقه‌ای که کولر دارد!

یک جلیقه نوآورانه به نام کوجک(Koojack) برای روزهای گرم و داغ تابستان طراحی شده تا افراد را در هنگام راه رفتن و دویدن در هوای گرم، خنک نگه دارد. این جلیقه قادر است ظرف چند ثانیه فرد را خنک کند.

به گزارش ایسنا، چه در فضای بیرون و خارج از منزل کار می‌کنید یا فقط در حال آرام قدم زدن در هوای گرم تابستان باشید، حفظ تعادل دمای بدن در یک روز گرم و داغ تابستانی می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

به نقل از نیو اطلس، اکنون یک ابتکار جدید، راهکاری برای خنک‌سازی سریع اما پایدار افراد ارائه می‌دهد.

جلیقه کوجک(Koojack) یک جلیقه خنک کننده سبک وزن است که از فناوری نیمه‌رساناها برای ارائه یک اثر خنک کننده از طریق قطعات داخلی خود استفاده می‌کند که با فشار یک دکمه در دسترس قرار می‌گیرد.
مبدع این پروژه توضیح می‌دهد که این ایده بر اساس اثر ترموالکتریک طراحی شده است، بدین ترتیب که یک طرفِ قطعات مخصوص روی این جلیقه سرد می‌شود، در حالی که طرف دیگر گرما آزاد می‌کند.

هر یک از شش قطعه خنک کننده روی این جلیقه دارای پنکه مخصوص به خود برای خروج گرما هستند. این جلیقه با شش پنکه داخلی خود که همگی با هم کار می‌کنند، خنک کنندگی کارآمدی دارد و گرما را به سرعت دفع می‌کند و اثرات خنک کنندگی عالی را تضمین می‌کند.

با این جلیقه تنها سه تا پنج ثانیه طول می‌کشد تا پوشنده سرما را احساس کند.

همچنین یک سیستم کنترلی در این جلیقه تعبیه شده است که می‌تواند دما را در ۲۵ درجه سانتی‌گراد حفظ کند تا آسایش فرد را فراهم کند. ضمن اینکه دمای این جلیقه قابل تنظیم است.


گفتنی است که این جلیقه از پُلی‌اِستر تنفسی ساخته شده است و گزارش شده که از مواد موثر رسانای گرما و ساختاری با طراحی عالی برای توزیع یکنواخت خنک کنندگی استفاده می‌کند.

یک سیم داخل جیب زیپی سمت چپ این جلیقه برای اتصال آن به یک باتری قابل حمل(پاوربانک) ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی وجود دارد که انرژی مورد نیاز سیستم خنک‌کننده این جلیقه را تامین می‌کند. وسایل ضروری کوچک را می‌توان در جیب دیگر این جلیقه قرار داد.

گفتنی است که این پاوربانک می‌تواند حدود دو ساعت خنک شدن را با هر بار شارژ فراهم کند.

پنکه‌های داخلی این جلیقه LED هم دارند، بنابراین می‌توانند برای دوچرخه سواران یا دوندگان در شب و نور کم کمک کننده و نجات دهنده باشند.

اگر هم به این ویژگی نیازی نباشد، می‌توان جلیقه را پشت و رو پوشید، بدون اینکه بر عملکرد آن تأثیر بگذارد.
این جلیقه دو رو در شش اندازه مختلف برای طیف وسیعی از کاربران عرضه می‌شود و می‌توان آن را با دست یا ماشین لباسشویی شست. برای این کار ابتدا باید پنکه‌های آن را جدا کرد و همچنین باتری موجود در جیب آن را خارج کرد. ضمن اینکه خود پنکه‌ها را می‌توان با استفاده از یک پارچه مرطوب و یک برس نرم تمیز کرد.

جلیقه Koojack در حال حاضر از قیمت ۱۲۹ دلار قابل پیش‌سفارش است. اگر همه چیز طبق برنامه‌ریزی پیش برود، تخمین زده می‌شود که عرضه این جلیقه منحصر به فرد به هر نقطه از جهان از ماه سپتامبر ۲۰۲۴ آغاز شود.

منبع: ایسنا