Mobtakeran مبتکران


تاریخ: 1394/07/13 نظرات: 0 نظر نمایش: 2571 مرتبه تعداد امتیازدهی 9   (Article Rating)
آمادگی دانش آموزان و والدین برای ورود به مدرسه

آمادگی دانش آموزان و والدین برای ورود به مدرسه
نکات مهم و عمومی برای آمادگی رفتن به مدرسه
آمادگی دانش آموز و والدین برای ورود به مدرسه
برخی از دانش آموزان برای ورود به مدرسه و آغاز سال تحصیلی نیازهایی بیش از خرید در زمینه ی کتاب و کیف و لباس و کفش دارند. همه ی دانش آموزان خیلی تمایلی برای رو به رو شدن با اولین روز مدرسه ندارند ، مدرسه برای دانش آموزانی که اعتماد به نفس ضعیف ، با مشکلات یادگیری و شرایط استرس زا در خانه می تواند درگیریها و گرفتاریهای ویژه ای داشته باشد . زمانی که والدین نگرانیهای خاص برای دانش آموزانشان دارند ، آمادگی لازم در همه ی زمینه ها ، قبل از مدرسه می تواند سال خوبی برای دانش آموز ، والدین و معلم باشد .
گرچه هیچ دانش آموز و یا والدی دوست ندارد مشکلاتش آشکار شود ولی درک شرایط دانش آموز و شناسایی نقاط ضعف و قوت و پیش بینی مشکلات پنهانی و مشاوره با متخصصین مربوط می تواند مشکلات را رفع و مانع از بروز موارد جدید شود.
نکات زیر از جمله موارد موثر کودک برای آمادگی ورود به مدرسه است :
آشنایی با محیط
مهمترین عاملی که کودک را از نظر احساسی برای ورود به مدرسه آماده می کند دادن اطلاعات است . آشنایی با محیط مدرسه (حیاط ، دستشویی ، دفتر مدرسه ، ...) و پرسنل ( ناظم ، مدیر ، خدمتکار مدرسه ) و قوانین و مقررات مدرسه کمک می کند که کودک احساسات خود را کنترل کند.
آمادگی کودک
تهیه کردن لیستی از مواردی که برای آمادگی کودک مفید است . این لیست می تواند به کودک اطمینان و احساس مشارکت بدهد . ساعت خواب ، زمان انجام تکالیف درسی ، فعالیتهای فوق برنامه ای  برای آمادگی شروع سال تحصیلی مناسب است.
اشتیاق کودک
علم ثابت کرده که علاقه و شور و اشتیاق و ایجاد انگیزه در کودک یادگیری را به مراتب بهتر و بالاتر می برد. به عنوان نمونه اجازه دهید کودک لوازم مورد نیاز مدرسه را به سلیقه و خواست خود که البته معقول است را انتخاب کند و یا والدین از خاطرات دوران مدرسه ی خود برای کودک تعریف کنند.
هماهنگی و همکاری
حس همکاری و تقویت در کودک بهترین زمینه را برای ایجاد قابلیت هماهنگی و همکاری ایجاد می کند که با توجه به شرایط سنی و موقعیت مکانی از کودک بخواهید در محیط خانه همکاری داشته باشد تا بتواند در محیط خارج از خانه هم حس همکاری را تجربه کند.
واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکران


 

کد: 13852
گروه: مقالات مشاوره- ابتدایی
نویسنده خبر: maryam shoaei