تاریخ: 1399/01/31 نمایش: 1114 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
دوربینی که تصاویر سه‌بعدی را با سرعت و وضوح بیشتری ثبت می‌کند

دوربینی که تصاویر سه‌بعدی را با سرعت و وضوح بیشتری ثبت می‌کند


پژوهشگران سوئیسی، نوعی دوربین ابداع کرده‌اند که می‌تواند به ثبت سریع‌تر و واضح‌تر تصاویر سه‌بعدی کمک کند.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، پژوهشگران "موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان" (EPFL) سوئیس، دوربین مگاپیکسلی شمارش فوتون را بر اساس فناوری نسل جدید حسگر تصویر ابداع کرده‌اند. این دوربین جدید می‌تواند فوتون‌های نور را در سرعت‌های پیش‌بینی نشده، شناسایی کند و به پیشرفت فناوری‌هایی مانند واقعیت افزوده و لیدار در خودروهای خودران منجر شود که به تصویر سه‌بعدی نیاز دارند.
"ادوردو چاربن" (Edoardo Charbon)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این دوربین جدید می‌تواند با وضوح بالا و توانایی بررسی عمیق، واقعیت مجازی را به صورت واقعی‌تری ارائه دهد و امکان تعامل یکپارچه با اطلاعات واقعیت افزوده را نیز فراهم کند. به گفته پژوهشگران، این دوربین جدید می‌تواند در هر ثانیه، تا ۲۴ هزار تصویر ثبت کند.
"کازوهیرو موریموتو" (Kazuhiro Morimoto)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: شاید این دوربین جدید بتواند امکان دستیابی به سطح جدیدی از خودکارسازی و ایمنی را فراهم کند و تصویری واضح و سه‌بعدی از محیط اطراف را با سرعت زیاد ارائه دهد.
تصویربرداری پرسرعت سه‌بعدی
سرعت دوربین، این امکان را فراهم می‌کند که زمان برخورد فوتون با حسگر به دقت اندازه‌گیری شود. از این اطلاعات می‌توان برای محاسبه زمانی استفاده کرد که هر فوتون برای طی کردن مسافت بین منبع تا دوربین صرف می‌کند و با عنوان "زمان پرواز" (time-of-flight) شناخته می‌شود. ادغام این اطلاعات با توانایی ثبت یک میلیون پیکسل به صورت همزمان، امکان بازسازی تصاویر سه‌بعدی را با سرعت بسیار بالا فراهم می‌کند.
پژوهشگران در این پروژه، از دوربین جدیدی استفاده کردند تا زمان پرواز فوتون‌های منتشر شده از یک منبع لیزری و منعکس شده از هدف را تعیین کنند. آنها از صحنه‌هایی تصویربرداری کردند که ثبت آنها برای روش‌های تصویربرداری دیگر دشوار است.
پژوهشگران در نظر دارند که در آینده، عملکرد و وضوح دوربین خود را بهبود ببخشند و تجهیزات را در اندازه کوچکتری ارائه دهند تا کارآیی دوربین افزایش یابد.
این پژوهش، در مجله "Optica" به چاپ رسید.


منبع:
 ایسنا


امتیاز بندی
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian