تاریخ: 1397/10/02 نمایش: 2195 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
تمدید مهلت ثبت نام در نهضت سوادآموزی

تمدید مهلت ثبت نام در نهضت سوادآموزیرئیس سازمان نهضت سوادآموزی از تمدید مهلت ثبت نام در مراکز نهضت سوادآموزی تا ۱۵ دی ماه در استان‌ها خبر داد و گفت: همچنین امکان جدیدی فراهم شده و از این پس افراد می‌توانند از طریق مراجعه به وبسایت و گوشی تلفن همراه خود پیش ثبت نام انجام دهند.

 

به گزارش ایسنا، علی باقرزاده در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به مناسبت آغاز هفته سوادآموزی برگزار شد، ضمن قرائت فرمان تاریخی امام خمینی(ره) برای ایجاد نهضت سوادآموزی و بسیج عمومی برای مبارزه با بیسوادی اظهار کرد: در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی هستیم. وضعیت بیسوادی در ایران در ابتدای انقلاب با سایر کشورهای جهان را مقایسه می‌کنیم.
آمارهایی از  نرخ رشد باسوادی در ایران
وی افزود: نرخ باسوادی در سال ۱۹۷۶ ایران، سال پیروزی انقلاب اسلامی در گروه سنی ۱۵ سال و بالاتر، ۳۶ درصد بوده ولی میانگین جهانی ۶۹ درصد بوده است. بر اساس سرشماری سال ۹۵ نرخ باسوادی در این گروه به ۸۶ درصد رسیده و میانگین جهانی ۸۲.۲ درصد است. در واقع نرخ رشد باسوادی حدود ۵۰درصد و چهار برابر میانگین دنیاست.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه نرخ باسوادی گروه سنی زنان ایرانی ۱۵ سال به بالا ۲۴.۲ درصد در ابتدای انقلاب بوده است گفت: این نرخ در جهان ۶۱ درصد بوده است. این نرخ در سال ۲۰۱۶ به ۸۲ درصد بهبود یافته و میانگین جهانی نیز ۸۲ درصد است. نرخ رشد باسوادی زنان ۵۷.۷ درصد بوده است.
باقرزاده افزود: نرخ باسوادی کل جمعیت در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال در سال ۱۹۷۶، ۵۱ درصد و در جهان ۷۷.۶ درصد بوده است. نرخ باسوادی ما در سال ۹۵ به ۹۷.۴ درصد رسیده اما میانگین جهانی به ۹۱ درصد رسیده است. نرخ رشد باسوادی ما در این مدت ۴۱.۳ درصد رشد داشته است. دختران ۱۵ تا ۲۴ ساله ۴۲ درصد باسوادی داشتند ولی اکنون این نرخ به ۹۷.۳ رسیده و میانگین جهانی ۸۹.۹ درصد است.
وی با بیان اینکه به میزان ۲.۸۵ درصد رشد باسوادی در سال‌های ۹۱ تا ۹۵ داشته‌ایم گفت: نرخ باسوادی ایرانیان ۱۰ تا ۴۹ سال در سال ۹۵ و بر اساس آخرین سرشماری‌ها ۹۷.۷ درصد ارتقاء یافته است. در این گروه سنی، ۱۱ استان بالای ۹۷ درصد باسوادی دارند.
 وی با بیان اینکه امسال ۳۸۰ هزار نفر در برنامه‌های رسمی سازمان ثبت نام کرده‌اند که معادل ۹۰ درصد اهداف کمی سال جاری است ادامه داد: البته ۲۰ روز دیگر برای تکمیل ثبت نام ها در استان ها فرصت داریم. از مجموع آمار ثبت نامی ها، ۸۲ درصد زن و مابقی مرد و همچنین ۵۶ درصد جمعیت شهری‌ هستند.
تمدید مهلت ثبت‌نام در مراکز نهضت سواد آموزی تا ۱۵ دی ماه
وی از تمدید مهلت ثبت نام تا ۱۵ دی ماه در استان ها خبر داد و گفت: همچنین امکان جدیدی فراهم شده و از این پس افراد می‌توانند از طریق مراجعه به وبسایت و گوشی تلفن همراه خود پیش ثبت نام انجام دهند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به توسعه مراکز یادگیری محلی اشاره کرد و گفت: امسال ۱۳۳ مرکز جدید با همکاری بخش غیردولتی ایجاد شده و در مجموع ۳۵۰ مرکز یادگیری محلی داریم. در این مرامز بهبود مهارت های زندگی دنبال می‌شود.
وی با اشاره به توسعه طرح خواندن با خانواده و حلقه‌های کتابخوانی و رفع نواقص موجود در این طرح ها گفت: ۱۳ هزار و ۵۰۰ حلقه کتابخوانی تشکیل شده و ۷۹ هزار و ۴۰۰ نفر در طرح کتابخوانی با خانواده ثبت نام کرده‌اند.
باقرزاده ادامه داد: سوادآموزی زندانیان و سربازان در پادگان‌ها با جدیت دنبال می‌شود. طرح تلفیق سوادآموزی با مهارت های آی.سی.دی.ال امسال یک جایزه جهانی برنده شد. تا هفته گذشته بیش از ۸۰۰۰ نفر در این طرح ثبت نام کرده‌اند.
وی به طرح "کلید بهشت" یا آموزش عملی نماز اشاره کرد و گفت: سال قبل ۵۰ هزار نفر تحت پوشش بودند که امسال به ۲۳۵ هزار نفر افزایش یافته و یکی از دلایل انتخاب وزارت آموزش و پرورش به عنوان رتبه برتر کشوری ترویج اقامه نماز در سال جاری بود.
شناسایی و جذب بیش از ۲۶ هزار و ۵۰۰ نفر از اتباع و مهاجرین خارجی
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به طرح آموزش تبلتی سلامت خانواده نیز اشاره کرد و گفت: در فاز اول برای ۱۰۰ نفر تبلت تهیه شده و برای سال آینده با موضوعاتی چون مصرف بهینه آب توسعه می یابد.
باقرزاده آمارهای سوادآموزی اتباع را نیز اعلام و عنوان کرد: از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۸۹ تعداد ۶۸۱ هزار و ۱۵۳ نفر از اتباع و مهاجرین خارجی آموزش دیده اند. سازمان نهضت سوادآموزی توانسته از سال ۹۰ تا کنون بیش از ۱۰۲ هزار و ۸۰۰ نفر از اتباع خارجی را باسواد کند. بر این اساس از سال ۶۳ تا کنون ۷۸۳ هزار و ۹۸۸ نفر از اتباع تحت پوشش برنامه های سوادآموزی قرار گرفته اند.
وی ادامه داد: همچنین این سازمان علاوه بر فعالیت سالانه خود با همکاری نهادهای بین‌المللی همانند کمیساریای عالی پناهندگان، شورای مهاجرین نروژ و ریلیف با هماهنگی اداره کل اتباع وزارت کشور با انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک نسبت به شناسایی و جذب ۲۶ هزار و ۶۱۶ نفر از اتباع و مهاجرین خارجی اقدام کرده است. ‌
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در پاسخ به پرسشی پیرامون کم کاری استان ها در جذب و همکاری آموزش دهندگان نهضت و استخدام آنها اظهار کرد: پیش نویس آیین نامه اجرایی قانون مربوطه استخدام آموزش دهندگان هنوز تدوین و ابلاغ نشده و تکلیفی برای معاونت استان ها تعیین نشده که بخواهند در این زمینه پاسخگو باشند.
صدور گواهی نامه مربیگری برای ۵۶ هزار آموزش دهنده نهضت
وی از صدور گواهی نامه مربیگری برای ۵۶ هزار آموزش دهنده نهضت خبر داد و درباره الزامی شدن سوادآموزی گفت: ماهانه جلساتی در معاونت حقوقی ریاست جمهوری در حال تشکیل است و هنوز پیش نویس مربوطه نهایی نشده است. نسخه‌ای از پیش نویس نیز بنا به درخواست رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در اختیار این کمیسیون نیز قرار گرفته است.
باقرزاده با بیان اینکه ۳۵ تفاهم نامه همکاری با دستگاه‌ها برای استفاده از ظرفیت‌های مشترک با دستگاه‌ها به امضاء رسیده است گفت: طرح هایی چون کتابخانه سیار و قفسه ویژه نوسوادان در کتابخانه های کشور از همین جمله هستند. اجرای این طرح های مشترک منافاتی با ماموریت ها و وظایف ما ندارد. منابع اصلی ما صرف دوره‌های اصلی سوادآموزی می‌شود.
اطلاعات 300 هزار بیسواد در دست نیست
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه در حال حاضر درصد باسوادی سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، ۹۵.۷ درصد است گفت: دو میلیون و ۲۰۰ هزار بیسواد باقی مانده‌اند که از این میزان ۴۰۰ هزار نفر اتباع و ۳۰۰ هزار نفر آموزش ناپذیرند، بنابراین ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بیسوادند که ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را شناسایی کرده‌ایم و اطلاعات ۳۰۰ هزار نفر را در اختیار نداریم.
وی درباره معوقات آموزش دهندگان گفت: کسری تخصیص داریم که اگر تا پایان این ماه انجام شود عملکرد و هزینه ها برابر و متعادل خواهد شد.تا کنون
۶۰ درصد اعتبارات مصوب ما انجام شده و امید است تا پایان سال تعهدات را جبران کنیم.
آخرین اخبار از صدور شناسنامه آموزشی ایرانیان
باقرزاده درباره صدور شناسنامه آموزشی گفت: شناسنامه آموزشی همان پایگاه اطلاعات ثبتی باسوادان است. سوابق آموزشی افراد از دستگاه‌های مختلف جمع آوری شده است. مهمترین پایگاه ما سامانه ثبت نام دانش آموزی است. یک عده هم به دانشگاه رفته اند و اطلاعات آنها را نیز از وزارت علوم دریافت می کنیم. در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال بیش از ۹۵ درصد افراد پرونده آموزشی دارند که فیزیکی نیست و در پایگاه اطلاعات موجود است.
وی درباره ثبت نام‌های غیرواقعی و کاذب نیز اظهار کرد: ما اجازه ثبت نام به افرادی که اطلاعاتشان در این پایگاه موجود است نمی دهیم. اکنون ثبت نام کاذبی نداریم ولی چون مشخصات ۵ درصد افراد را نداریم ممکن است در آن گروه اتفاقاتی بیافتد. در هر زمان از این فرایند باسوادی متوجه شویم فرد تحصیلات غیرمرتبط داشته یا باسواد بوده، ثبت نامش لغو می‌شود. مدعی هستیم این روند را کاهش دادیم اما نمی‌توانیم ادعا کنیم که به صفر رسیده است.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در پاسخ به پرسشی درباره علت عدم ریشه کنی بیسوادی در 40 سال گذشته و تعداد باقی مانده بیسوادان کشور که در شان کشور نیست گفت: هرکسی که بیسواد مطلق است و یا دوره ابتدایی را به اتمام نرسانده باشد مخاطب ماست. سوادآموزی فرصت دوم آموزش برای کسانی است که به هر دلیلی جامانده اند. البته هیچ کشوری هنوز سوادآموزی خود را تعطیل نکرده است. باید قوانین و مقررات لازم وضع و یا اصلاح شود و دامنه سوادآموزی گسترش یابد.
آموزش بیسوادان افغان در افغانستان
وی درباره آموزش بیسوادان افغانستانی در کشور افغانستان گفت: اینجا مقررات دست خودمان است، اما کار کردن در خود افغانستان ظرافت های خاص خود را دارد و نیازمند فراهم شدن مقدماتی است. البته پیش نویس تفاهم نامه ای میان وزرای آموزش و پرورش کشورها در حال تهیه است که اگر به امضاء برسد مشکلات این حوزه کاهش می یابد. ما تلاش کردیم برای اتباع افغانستانی کتابی با زبان خودشان تولید کنیم و اولین کشوری هستیم که کتاب با زبان اتباع تولید کرده ایم.


منبع:
ایسنا


امتیاز بندی
کارنامه دانش‌آموزان در سال تحصیلی آینده آن... 1398/04/29
انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ دانشگاه آزاد ... 1398/04/27
مشاوره حضوری برای انتخاب رشته کنکور سراسری... 1398/04/26
بیش از ۱۶۰ هزار نفر در آزمون ارشد پذیرفته ... 1398/04/26
امکان ترمیم نمرات دروس نهایی برای دیپلمه‌... 1398/04/25
یکشنبه آخرین فرصت انتخاب رشته کنکور ارشد ۹... 1398/04/22
برنامه «امتحانات نهایی» شهریورماه دانش‌آم... 1398/04/20
نتایج اولیه آزمون ارشد اعلام شد 1398/04/18
نتایج اولیه آزمون ارشد این هفته اعلام می‌... 1398/04/16
وجود ۸ میلیون بی‌سواد در ایران 1398/04/15
مشاوره تحصیلی برای بهترین تصمیم‌گیری در خص... 1398/04/13
آغاز رقابت کنکوری‌ها با آزمون گروه‌های آز... 1398/04/13
وجود ۳۲ هزار پایگاه اوقات فراغت در کشور 1398/04/11
نهمین دوره المپیاد ریاضی نوجوانان ایران مب... 1398/04/09
مرحله چهارم (کشوری) نهمین دوره المپیاد ریا... 1398/04/09
نهمین دوره المپیاد ریاضی نوجوانان ایران مب... 1398/04/09
آغاز توزیع کارت کنکور از امروز 1398/04/09
نحوه‌ رفع نقص کارت کنکور ۹۸ اعلام شد 1398/04/05
آغاز به کار «اورژانس اجتماعی مدارس» از مه... 1398/04/04
بیشتر ...
دریافت لوگوی مبتکران
No articles match criteria.
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian