تاریخ: 1397/03/21 نمایش: 3270 مرتبه تعداد امتیاز: 1   (Article Rating)
چگونه درس‌های مدرسه را در حافظه‌مان نگه داریم؟

چگونه درس‌های مدرسه را در حافظه‌مان نگه داریم؟

ناخوشایندترین بخش یادگیری سخت بودن آن است
اگر می‌خواهید چیزی یاد بگیرید به دو نوع دانش احتیاج دارید: یکی در مورد موضوع مورد نظر مثل ریاضی، تاریخ یا برنامه نویسی، و دیگری در مورد نحوه‌ی یادگیری. اما خبر بد این است که سیستم آموزش و پرورش فعلی تنها به یک مورد از این دو می‌پردازد. این موضوع با در نظر گرفتن اینکه توانایی یادگیری یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده‌ی موفقیت شما در زندگی خواهد بود، یک مشکل محسوب می‌شود؛ از دانشگاه گرفته تا محل کار. شما برای اینکه در درازمدت موفق باشید باید در طول زمان مهارت‌های جدیدی به مهارت‌های قبلی خود اضافه کنید.
آنی مورفی پائول، نویسنده ی حوزه‌ی روانشناسی می گوید: «والدین و آموزگاران در آموزش مورد اول بسیار خوب عمل می‌کنند. ما انسان‌ها با صحبت کردن در مورد اطلاعات ملموس مثل نام‌ها، تاریخ، اعداد و حقایق مشکلی نداریم. اما راهنمایی‌هایی که درباره‌ی خود عمل یادگیری (جنبه‌ی فراشناختی یادگیری) ارائه می‌دهیم بیشتر بی‌حساب و کتاب است و این، خود را در نتایج نشان می‌دهد».

۴ استراتژی مفید برای آنکه هر چیزی را به خاطر بسپارید
به عبارت دیگر، پژوهش‌های حوزه‌ی آموزش نشان می‌دهند دانش‌آموزان ضعیف، در درک استراتژی‌های شناختی که به افراد اجازه‌ی یادگیری مطلوب می‌دهند «کمبودهایی اساسی» دارند. به عقیده‌ی پائول این نشان می‌دهد بخشی از عملکرد ضعیف دانش‌آموزان به این دلیل است که چیز زیادی از عملکرد خود فرایند یادگیری نمی‌دانند و این یک مسأله‌ی فرهنگی است.
هنری رودیگر و مارک مک دانیل، اساتید روانشناسی دانشگاه واشنگتون در سنت لوئیس و نویسندگان «علم یادگیری موفق» می‌گویند: «نحوه‌ی آموزش و مطالعه‌ی ما تا حد زیادی ترکیبی از نظریه، فوت و فن و شهود است». بنابراین بهتر است فوت و فن‌ها را کنار بگذاریم و به سراغ استراتژی‌هایی برویم که در عمل اثرگذار واقع می‌شوند.

خودتان را مجبور به یادآوری کنید
ناخوشایندترین بخش یادگیری سخت بودن آن است. در حقیقت، استدلال نویسندگان کتاب یاد شده این است که درست مثل ورزش وزنه برداری که با بلند کردن وزنه‌هایی در حد بیشینه‌ی توان، عضلات فرد تقویت می‌شود، بهترین یادگیری نیز زمانی رخ می‌دهد که برای این کار با دشواری روبرو شوید.
بهره‌برداری از این حقیقت، ساده است اما آسان نیست. شما باید خودتان را وادار کنید چیزهایی که به خاطر می‌سپارید را به یاد بیاورید. استفاده از فلش کارت در این مسیر کمک زیادی به شما خواهد کرد.

توانایی یادگیری یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده ی موفقیت شما در زندگی خواهد بود

فریب یادگیری آسان را نخورید
اگر حس کردید یادگیری مطلبی که در حال خواندنش هستید آسان است، باید مراقب باشید، چون این احساس تنها شما را به دردسر خواهد انداخت. برای مثال فرض کنید در فرودگاه هستید و سعی دارید بفهمید به کدام گیت باید مراجعه کنید. به مانیتورهای ترمینال نگاهی می‌اندازید و می‌بینید گیت مورد نظر شما مثلاً B44 است.
با خودتان می‌گویید به خاطر سپردن B44 آسان است. سپس از مانیتورها دور می‌شوید، برای وقت گذرانی موبایلتان را چک می‌کنید و در یک چشم به هم زدن فراموش می‌کنید کجا باید می‌رفتید؛ درست مثل مواقعی که با وجود نگاه کردن به ساعت، فراموش می‌کنید ساعت چند بود.

اما راه جایگزین: شماره‌ی گیت را می‌خوانید. سپس روی خود را از مانیتور بر می‌گردانید و از خودتان می‌پرسید شماره‌ی گیت چند بود. اگر B44 را به یاد آوردید می‌توانید به سایر کارهای خود رسیدگی کنید.

اطلاعات تازه را به اطلاعات قبلی خود گره بزنید
هنری رودیگر و مارک مک دانیل در علم یادگیری موفق می‌گویند: «هرچه بیشتر بتوانید نحوه‌ی ارتباط مطالب جدیدی که فرا گرفته‌اید را با دانش قبلی خود توضیح دهید، این اطلاعات تازه را بهتر فرا خواهید گرفت. از طرف دیگر هرچه ارتباط‌های بیشتری میان این دو خلق کنید به یاد آوردن اطلاعات تازه بعدها برایتان آسانتر خواهد بود».
تنیدن رشته‌های تازه در تار و پود دانش قبلی یعنی تفصیل. یکی از بهترین تکنیک‌های این کار در نظر گرفتن نمونه‌های واقعی این یافته‌های جدید در زندگی روزمره است. مثلاً اگر اصول یک قالب شعری را فرا گرفته‌اید، شعرهایی که در آن قالب سروده شده‌اند را بخوانید. اگر به تازگی در مورد انتقال گرمایی اطلاعاتی کسب کرده‌اید، می‌توانید این موضوع را با گرم شدن دست‌ها در یک روز سرد زمستانی به واسطه‌ی یک فنجان چای داغ در ذهن خود حک کنید.

تکرار، تکرار، تکرار
بازیابی چندباره‌ی اطلاعات فرا گرفته شده مفید است. فرانچسکا جینو، استاد مدرسه‌ی کسب و کار هاروارد در این باره می‌گوید: «وقتی فرصت تکرار یافته‌های تازه‌ی خود را در اختیار داشته باشید کارایی‌تان تقویت خواهد شد و در کسب دستاوردهای تازه اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. در نتیجه در جهت کاری که انجام می‌دهید و چیزی که سعی در یادگیری‌اش دارید تلاش بیشتری خواهید کرد».

منبع: بیتوته

امتیاز بندی
راه‌اندازی اتاق اسباب‌بازی در مدارس از او... 1397/09/19
ثبت نام بیش از ۴۰ هزار داوطلب در آزمون ار... 1397/09/19
تصحیح و نمره دهی برگه‌های امتحانی دبیرستا... 1397/09/18
ثبت نام بیش از ۱۱۹ هزار داوطلب در آزمون دک... 1397/09/14
نتایج آزمون Ept آذرماه دانشگاه آزاد اعلام... 1397/09/13
جزئیات آزمون ارشد ۹۸ اعلام شد/آغاز ثبت‌نام... 1397/09/11
آخرین مهلت ثبت‌نام در آزمون دکتری ۹۸ 1397/09/10
آغاز ثبت‌نام آزمون ارشد ۹۸ از هفته آینده 1397/09/08
آغاز ثبت نام آزمون دکتری ۹۸ از فردا 1397/09/05
۴ کنکور سراسری تکمیل ظرفیت ندارند 1397/09/03
افزایش ۳۳۰ هزار هنرجو در شاخه کاردانش و فن... 1397/08/30
وجود ۱۱۶ میلیون جلد کتاب در کتابخانه‌های م... 1397/08/29
زمان ثبت‌نام آزمون دکتری ۹۸ اعلام شد 1397/08/28
افزایش ضریب‌تأثیر نمره آزمون عملی تربیت ب... 1397/08/27
برنامه امتحانات نهایی دی‌ماه دوره‌های اول... 1397/08/26
زمان برگزاری آزمون زبان دکتری پیام‌نور اع... 1397/08/24
تأکید استاندار پایتخت به فرمانداران برای ... 1397/08/23
امکان استفاده دانش‌آموزان از رصدخانه‌های ک... 1397/08/22
برگزاری مرحله اول اولین المپیاد علوم نوجوا... 1397/08/20
بیشتر ...
دریافت لوگوی مبتکران
No articles match criteria.
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian