روش های مطالعه (ویژه سومی ها)

شیوه صحیح مطالعه، چهار مزیت عمده زیر را به دنبال دارد:

1- زمان مطالعه را کاهش می‌دهد.

2- میزان یادگیری را افزایش می‌دهد.

3- مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانی‌تر می‌کند.

4- بخاطر سپاری اطلاعات را آسانتر می‌سازد.

 برای داشتن مطالعه‌ای فعال و پویا نوشتن نکات مهم در حین خواندن ضروری است تا برای مرور مطالب دوباره کتاب را نخوانده و در زمانی کوتاه از روی یاداشت‌های خود مطالب را مرور کرد.

یادداشت برداری، بخشی مهم و حساس از مطالعه است که باید به آن توجهی خاص داشت. چون موفقیت شما را تا حدودی زیاد تضمین خواهد کرد و مدت زمان لازم برای یادگیری را کاهش خواهد داد.

1- خواندن بدون نوشتن:

روش نادرست مطالعه است. مطالعه فرآیندی فعال و پویا است و برای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند، و نکات مهم را یادداشت کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام نیاز، خصوصاً قبل از امتحان، بتوان از روی نوشته‌ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجدداً به‌خاطر سپرد.

2- خط کشیدن زیر نکات مهم:

این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش کاملی برای مطالعه نیست چرا که در این روش بعضی از افراد بجای تمرکز و توجه بروی یادگیری و درک مطالب، زیر نکات مهم خط می‌کشند. به این صورت باید عمل شود که ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را کاملاً درک کنند و سپس زیر نکات مهم خط بکشند نه آنکه در کتاب به دنبال نکات مهم بگردند تا زیر آن را خط بکشند.

3- حاشیه‌نویسی:

 این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی باز هم روش کاملی برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می‌تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

 4- خلاصه‌نویسی:

 در این روش شما مطالب را می‌خوانید و آنچه را که درک کرده‌اید به صورت خلاصه بر روی دفتری یادداشت می‌کنید که این روش برای مطالعه مناسب است و از روش‌های قبلی بهتر می‌باشد چرا که در این روش ابتدا مطالب را درک کرده سپس آن‌ها را یادداشت می‌کنید اما باز هم بهترین روش برای خواندن نیست.

 5- کلیدبرداری:

کلیدبرداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است. در این روش شما بعد از درک مطالب،به صورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می‌کنید و در واقع کلمه کلیدی، کوتاه‌ترین، راحت‌ترین، بهترین و پرمعنی‌ترین کلمه‌ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می‌شود.

 6- خلاقیت و طرح شبکه‌ای مغز:

 این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصاً فراگیری مطالب درسی است. در این روش شما مطالب را می‌خوانید بعد از درک حقیقی آن‌ها نکات مهم را به زبان خودتان و به صورت کلیدی یادداشت می‌کنید و سپس کلمات کلیدی را بر روی طرح شبکه‌ای مغز می‌نویسید. (در واقع نوشته‌های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می‌کنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص می‌کنید.) تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب، فقط به طرح شبکه‌ای مراجعه کرده و با دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بر روی طرح شبکه‌ای مغز، آن‌ها را خیلی سریع مرور کنید. این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش می‌دهد و درس خواندن را بسیار آسان می‌کند و بازده مطالعه را افزایش می‌دهد.

 صحیح ­ترین شیوه­ ی مطالعه!!!:

دانش ­اموزی که نسبت به روش­های ذکر شده آگاهی داشته باشد و بتواند در مبحثهای متفاوت از روش­های مختلفی استفاده کند، همچنین بتواند از ترکیبی از این روش­ها در بعضی از درس و مباحث استفاده کند، می­تواند بیشترین بازدهی را از مطالعه­ی خود داشته باشد و یک چنین فردی، یک دانش­آموز موفق به شمار می­آید.

بهترین زمان یادگیری:

بهترین زمان برای یادگیری، زمانی است که هوشیاری مغز در بالاترین سطح خود قرار دارد که معمولاً این زمان در اول صبح می­باشد. زیرا در هنگام استراحت شبانه، پروتئین های مغز، شروع به ترمیم بافت­های فرسوده­ی مغز می­کنند که این امر خود موجب سرحالی افراد در هنگام صبح می­باشد.

در بعضی مواقع مطالبی که بعد از مطالب دیگر یادگرفته می­شود باعث فراموشی مطالب اولیه شده(ضلع بعدی).

برای جلوگیری از این مشکل می­توان مطالب خاصی را که احتمال می­دهید نباید با مطالب دیگر همرته باشد را قبل از خواب شبانه مطالعه کنید تا مطالب جدید دیگری در یادگیری این مطالب اختلال ایجاد نکند.

* نکته: البته این موارد در همه­ی افراد به یک صورت نمی­باشدیک جنبه­ی کلی دارد.

ضلع قبلی: مطالب اولیه، روی یادگیری مطالب بعدی تاثیرمی­گذارد.

ضلع بعدی: مطالب جدید روی یادگیری مطالب قبلی تاثیری می­گذارد.

فلات یادگیری: ذهن انسان برای یاد گیری مطالب جدید حداکثر 1:30 ساعت قادر به یادگیری موثر است سطح یادگیری کم می­شود که در این مواقع باید به ذهن اتراحت داد تا باز قادر به یادگیری مطالب جدید باشد.

انسان همان چیزی است که به آن باور دارد.