مشاوره
تاریخ: 1395/07/04 نمایش: 2132 مرتبه تعداد امتیاز: 9   (Article Rating)
راهبردهایی برای ماه مهر

راهبردهایی برای ماه مهر


بوی مهرماه، بوی تازگی می‌دهد و آشتی. فرصتی تا به درس و کتاب و مدرسه باز لبخند بزنی. هزار تا طرح و برنامه در سرت داری و کلی نقشه می‌کشی برای سال تحصیلی پیش رویت. بویش از جنس بوی عید نوروز است؛ تازه،پرانرژی و سرزنده. پر انرژی و با انگیزه آماده می‌شوی که ماراتن را شروع کنی. اما باید حواست جمع باشد که هر ماراتنی نیاز به برنامه و نظم دارد که قبل از شروع باید انجامشان بدهی. پس با احتیاط خودت را گرم کن و نقشه بکش؛ ما هم کمکت می‌کنیم.
مهر را دریاب
1-آغاز سال تحصیلی، اول راهت است. در نقطه شروع هرکاری ریه‌هایت پر از انرژی و امید می‌شود. هدف‌هایت را پررنگِ پررنگ جلوی چشمانت می‌بینی. خستگی و افسردگی درس در تنت نیست. تغییرات فصلی مانند کوتاه شدن روز که منجر به مشکلات خلقی مانند کم‌حوصلگی، خستگی، افسرگی و اختلال خواب می‌شود، در این ماه کم‌تر می‌شود؛ فقط حواست باشد تابستان بدعادتت نکرده باشد. در مجموع بیش‌ترین شوق را نسبت به سایر ماه‌های سال داری. شاداب و فعال‌تر، آماده‌ تغییر و پذیرش مسئولیت‌های بیش‌تری می‌شوی.
2-اوایل این ماه، معلم‌ها لاک‌پشتی حرکت می‌کنند. درس‌های اولِ سال هم معمولا آسان‌تر از دروس باقی سال هستند. یک پلی بین فراغت و درس است. هنوز کوه تکالیف روی هم جمع نشده و فیلترِ امتحانات هم روشن نشده. شش‌دانگ حواست جمع باشد، مهر ماه بهترین زمان برای هماهنگ شدن با معلم‌ها و مدرسه است. به خاطر همین نسبتا آرامش بیشتری داری.
3-از آنجایی که درس‌ها اوایل کمتر هستند، بهترین زمان است که خودت را با درس و برنامه‌هایی که چیدی هماهنگ کنی. فراموش نکن نظم منشا پیشرفت و آرامش است و رابطه معکوس با اضطراب دارد.
4-روزهای اول سال، معلمان معمولا دروس و پیش‌نیازها را دوره می‌کنند. پس  فرصت مناسبی برای مطالعه پیش‌نیاز بعضی از مباحث داری. حجم کم تکالیف معلم‌ها، فرصت پیش‌خوانی دروس جدید را هم برایت ایجاد می‌کند. پیش‌خوانی روغن‌کاری یادگیری است و به یادگیری و دریافت ذهنی‌تان در کلاس کمک می‌کند. خوب روغن‌کاری را یادبگیر.
5-در این ماه حادثه مهم دیگری هم اتفاق می‌افتد؛ احساس عاطفی به معلم شکل می‌گیرد. بر اساس علاقه به معلم‌های جدید ممکن است علاقه و نظرت به یک درس تغییر کند. این احساس و علاقه، در آینده مهم‌ترین عامل موثر در یادگیری و مطالعه می‌شود.
بی‌خیال تابستان شوید!
بیشتر بچه‌ها که نتوانسته‌اند از اوقات تابستان آن‌طور که باید و شاید استفاده کنند، بهتر است پارچه سیاه‌های سوگواریشان را بکنند و از عزا در بیایند. از تابستان عبور کن، فصل دیگری آغاز شده است.
هرچند تابستان فرصت مناسبی برای ذخیره زمان، یادگیری و جلو زدن از دیگران است، اما مبالغه ممنوع! موسسات کنکور، مجریان آزمون‌های آزمایشی و برخی مدارس که فصل صید را زودتر شروع می‌کنند، تبلیغات وسیعی برای بزرگ‌نمایی و اهمیت تابستان به راه می‌اندازند. تابستان مهم بود ولی نه تا این حد که فکر کنید اگر آن را از دست بدهید همه چیز را از دست داده‌اید. بسیاری از داوطلبان کنکور دیرتر از تابستان یعنی از مهر ماه یا حتی دیرتر شروع جدی داشته‌اند و موفق هم شده‌اند. درواقع کورنومتر کنکور از مهر ماه شروع می‌شود. اگر از وسط راه شروع کرده‌ای هیچ نگران نباش. راهبردها و راهنمایی‌های آموزشی ما را از طریق مجله دنبال کن. همین فرصت باقی مانده هم برای کسب نتیجه دلخواه مناسب است. فقط کافی است همراه ما باشی.
با مدرسه هماهنگ شوید
1- مدرسه‌ها که باز شود، اولویت با درسِ معلم است. عادت کن که یادگیری اصلیت را در کلاس درس نهایی کنی و گردن کلاس‌های کنکور نندازی. همه معلم‌هایتان عالی نیستند. همه می‌دانیم، خوشان هم می‌دانند! همان اول سال ببین کجای کارِ معلم می‌لنگد و برای آن‌ها نقشه بکش(نه از نوع منفی البته!) پیچاندن کلاس هم ممنوع!  آموزش معلم‌ها را در صورت لزوم با کتاب‌های کمک‌‌آموزشی و حل تمرین و تست بیش‌تر کامل کن. یک برنامه ناقصِ منظم از یک برنامه‌ی کامل نامنظم بهتر است.
2- گوش به زنگ معلم‌ها نباش تا کار تکمیلی بدهند. اگر منتظر معلم‌ هستی تا کاری بخواهد و برای امتحان درس بخوانی، در این وضعیت گدای معلم هستی و ثروتمند نمی‌شوی.
3- قبل از خواندن هر درس پیش‌نیازهای آن را یاد بگیر. این کار حجم دروس پایه را سبک‌تر می‌کند.
4- درس‌های جدیدی که می‌خوانی باید بیشتر تکرار کنی. قبل از خواندن هر درس جدید، یک نگاهی به درس‌های قبلی بیانداز و در انتهای هفته زمانی برای مرور کامل دروس هفته قبل، در نظر بگیر.
5- معمولا 30 تا 35 ساعت صرف مطالعه دروس جدید مدرسه می‌شود. مابقی اوقات را برای مطالعه مباحث مستقل پایه و کنکورهای آزمایشی کنار بگذار.
6- تکالیف و امتحانات معلم‌های مدرسه را جدی بگیر. چون کنکوری هستی شل نگیر. این‌ها نقش مهمی در تکرار و تثبیت مطالب دارند. هر امتحان را تبدیل به فرصتی برای تکرار و مرور دروس جدید، ترمیم یادگیری ناقص، تکمیل کار گذشته و مسلط شدن در سطح بالاتر کن.
7- از همان اول به همه دروس توجه کن. متعادل بخوان و هیچ درسی را به هر دلیل در حاشیه ننداز. فراموش نکن متعادل خواندن به معنای آن نیست که همه دروس را هم‌اندازه بخوانی.
8- باید کمی دندان روی جگر بگذاری و صبور باشی. دروس سال چهارم جدید هستند. هنوز در مراحل اول یادگیری‌ قرار داری. نباید انتظار داشته باشی تا خواندی، مسلط شوی. تازه حواست باشد درس‌های سال آخرت سخت‌تر هم هستند.
در آخر... خوب و منطقی برنامه‌ریزی کن. مباحث مرتبط و پیش‌نیاز دروس سال چهارم را هم‌زمان با مدرسه و در دل دروس چهارم بخوان. یکی از پایه‌های دوم یا سوم خود را جمع کن. طوری برنامه‌ریزی کن که یکی از پایه‌های دوم یا سوم‌تان تا پایان آذرماه بسته شود و برود پی کارش.
مهارت‌های مطالعه و برنامه‌ریزی را بیاموزید
این اولین تجربه‌ی خیلی‌ها برای نظم و برنامه‌ریزی است. اگر در سال‌های قبل 7 تا 8 کتاب درسی می‌خواندی، حالا باید در همین مدت سه برابر کتاب درسی را در کنار کتاب‌های کمک‌آموزشی بخوانی؛ تازه برنامه آزمون‌های آزمایشی و مدرسه را هم‌زمان پیش ببری. در این شرایط، به‌کار گیری روش مطلوب مطالعه و برنامه‌ریزی از نان شب واجب‌تر می‌شود. مجبوری در کنار سخت کار کردن، خوب کار کنی. اگر در مطالعه و برنامه‌ریزی حرفه‌ای نباشی، جا می‌مانی. ترس ندارد دوستان، مدیریت لازم دارد!
تا وقتی حجم آموزش و تکالیف مدرسه کم است، فرصت مناسبی داری که مهارت‌های مطالعه مثل مفهومی و دقیق خواندن، یادداشت‌برداری و ... را یاد‌بگیری و تمرین کنی. در شماره‌های بعد مجله ما هم کمکت می‌کنیم.
مراقب باش تا وقتی به مهارت خلاصه‌برداری مسلط نشده‌ای یا وسواس داری و جزیی نگر هستی، زیاد به خلاصه‌نویسی گیر ندهی. چون فکر می‌کنی همه جزییات مهم‌اند و خلاصه‌نویسی حجیم و غیرکاربردی می‌شود. بهتر است دفعه‌های بعد با تکرار و مرور درس‌ها، خلاصه‌نویسی کنی.
مهر و انتخاب‌های کلیدی
1-در این ماه میز کنکورت آماده چیدن است. برای کسانی که تازه کارشان را شروع کرده‌اند یا پشت‌کنکوری‌ها، ماه انتخاب است. انتخاب کلاس، آزمون‌های آزمایشی، کتاب و ... اهمیت هر یک از این‌ها چنان است که می‌تواند در طول سال نتایج کارت را تحت تاثیر قرار دهد. نگران نباش، در شماره‌های بعد در انتخاب معیارهای درست کمکت می‌کنیم.
2-به محض این که وارد مدرسه می‌شوی، مثل این است که پا به یک ارکستری گذاشته‌ای که هر کس یک ساز به شیوه‌ی خودش می‌زند. خلاصه سر و صدا زیاد است. حواست باشد هر دفعه با یک برنامه همنوازی نکنی! آهنگ خودت را ادامه بده و صداهای خوش دیگران حواست را پرت نکند.
مهر و آزمون‌های آزمایشی
در شروع سال تحصیلی، سه دغدغه بزرگ است که معمولا مدام ذهنتان را قلقلک می‌دهد؛ انتخاب کنکورهای آزمایشی، هماهنگ کردن برنامه مدرسه و آزمون‌های آزمایشی و مهارت‌‌های آزمون دادن.
1-از این آزمون به آن آزمون نپر (به‌جز آزمون‌های جامع). بدترین انتخاب، انتخاب سیلی از آزمون‌هاست که راه به جایی نمی‌برد. با یک برنامه پیش برو و در یک مسیر حرکت کن. چندبرنامه‌ای شدن شروع شکست است.
2-در آزمونی شرکت کن که با برنامه آموزشی مدرسه و معلم‌ها نزدیک‌تر است. برای انتخاب کنکور آزمایشی مناسب، دقت کن. حواست به تبلیغات باشد که در ماه مهر دیگر گوش‌کر‌کن می‌شوند! منطقی انتخاب کن نه احساسی. کسی نمی‌گوید ماستِ من ترش است!
3-در مهرماه معلم‌ها آهسته آهسته پیش می‌روند و نیم سالِ اول هم زمانش بیشتر است. بهترین زمان است که خودت را با برنامه‌های مدرسه و آزمون و کلاس هماهنگ کنی.
4-حتما این سوالات ذهن تو را هم درگیر کرده، با برنامه آزمون پیش برویم یا مدرسه؟ کدام‌یک اولویت بیش‌تری دارند؟ پیشنهاد می‌کنیم که برنامه این دو را هوشمندانه درکنار هم تلفیق کنی. تلفیق برنامه‌های مدرسه و آزمون‌های آزمایشی مهم‌ترین چالش در برنامه‌ریزی است. خلاصه باید یک آش شله قلمکاری دربیاوری دیگر، فقط حواست باشد زیرش نسوزد!
مهر وکلاس و آموزشگاه
1-خواهشا جوگیری ممنوع! اگر نیاز اساسی به کلاسِ دیگری برای یک درس داری اقدام بکن. نباید به خاطر ترس و اضطراب، ترس از کامل نبودن تدریس معلمان مدرسه، ترس از عقب افتادن از هم‌کلاسی، چشم‌وهم‌چشمی و ... کلاس اضافه برداری. موقعی کلاس اضافه انتخاب کن که مطمئن باشی کلاس کنکور مطالب بیش‌تر و ارزش‌مندتر از کلاس مدرسه یادت می‌دهد.
2-انتخاب بیش از دو کلاس به عملکردت در مدرسه و آزمون‌های آزمایشی لطمه می‌زند. اگر هم قرار باشد کلاسی انتخاب کنی طوری انتخاب کن که برنامه آموزشی آن تا حد ممکن با برنامه آزمون‌ها و مدرسه‌تان هم ریتم باشد. حواست هم باشد که شبانه‌روز 24 ساعت است!
توصیه‌هایی برای کنکوری‌های 95
1-مهرماه آزمون مرحله دوم رشته‌های نیمه‌متمرکز برگزار می‌شود. آزمون مرحله دوم برای کنکوری‌های سال قبل که این رشته‌ها را وارد فرم انتخاب رشته کرده‌ا‌ند، اهمیت زیادی دارد. بهتر است خودت سرچشمه بروی و از دانشجویان این رشته‌ها کمک بگیری.
2-کارنامه نهایی داوطلبان کنکور 95 در این ماه منتشر می‌شود. می‌توان با دیدن کارنامه، رتبه خودت را با آخرین فرد پذیرفته شده در رشته‌هایی که انتخاب کرده‌ای، ببینی. اگر در چند رشته قبول شده باشی، می‌توانی درخواست تغییر یا انتقال به رشته‌های اولویت پایین را بدهی.
3-و حرف آخر برای پشت‌کنکوری‌ها! تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها را از دست ندهید. گوش‌به‌زنگ اطلاعیه‌های سازمان‌سنجش باشید. تکمیل ظرفیت مربوط به رشته‌هایی می‌شود که ظرفیت‌شان پر نشده است. اگر تمایل داشتید در این رشته‌ها ثبت‌نام کنید.

                                                                  راستی عیدِ تحصیلی هم مبارک دانش آموز!

 واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکران


برچسب ها: ماه مهر, راهبرد ماه مهر
امتیاز بندی
جستجو
خبرنامه مبتکران
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian