مشاوره
تاریخ: 1395/07/04 نمایش: 3017 مرتبه تعداد امتیاز: 28   (Article Rating)
برنامه‌ي مدرسه يا آزمون‌هاي آزمايشي؟

برنامه‌ي مدرسه يا آزمون‌هاي آزمايشي؟


اين سؤال در ذهن بسياري از دانش‌آموزان وجود دارد كه با برنامه‌ي آزمون‌ها پيش برويم يا مدرسه، كدام‌يك اولويت بيش‌تري دارد؟
الف) برنامه‌ریزی برای مدرسه
1. پیشنهاد می‌کنیم در درجه‌ي اول با مدرسه هماهنگ باشيد. براي همه دانش‌آموزان اولويت كار با مدرسه است. كار اصلي در كلاس درس مدرسه انجام مي‌شود. بياموزيد و عادت كنيد كه يادگيري اصلي‌تان را در كلاس مدرسه نهايي كنيد. حتي‌الامكان آن را به كلاس‌هاي كنكور واگذار نكنيد. مگر آن كه مدرسه به نيازتان پاسخ ندهد. با معلمان مدرسه كنار بياييد. فرصت‌طلب باشيد، ياد بگيريد از يك معلم 50 درصدي صد درصد استفاده كنيد.
2. براي نقایص تدریس معلم، برنامه‌ريزي شخصي داشته باشيد. آموزش معلمان را در صورت لزوم با كتاب‌هاي كمك‌آموزشي، حل تمرين و تست، بيش‌تر تكميل كنيد. منتظر نباشيد معلمان به شما كار تكميلي بدهند. اگر منتظر معلم‌تان هستيد كه از شما تكليفي بخواهد و امتحاني برگزار كند تا شما مجبور به درس خواندن شوید در این صورت «گداي معلم هستيد و ثروتمند نمي‌شويد».
3. قبل از خواندن هر درس، پيش‌نيازهاي مربوط به آن را بياموزيد. با اين كار بخشي از حجم دروس پايه‌ي خود را کم می‌کنید.
4. دروس جديدي كه مي‌آموزيد به تكرار بيش‌تري نياز دارند. در برنامه‌ريزي خود براي اين دروس زمان بيش‌تري درنظر بگيريد. قبل از خواندن هر درس جديد، نگاه و مروري بر درس قبلي داشته باشيد.
5. پیش‌خوانی در ابتدای سال که حجم دروس کم‌تر است بهتر انجام می‌پذیرد. پیش‌خوانی، یادگیری دروس در کلاس درس را آسان‌تر می‌کند.
6. درانتهاي هفته، زماني براي مرور كامل دروس خوانده شده‌ي هفته‌ي قبل درنظر بگيريد. مابقي اوقات خود را براي مطالعه دروس پايه‌ي مستقل آزمون‌هايتان درنظر بگيريد.
7. تكاليف و امتحانات معلمان مدرسه را جدي بگيريد. اين دو نقش مهمي در تثبيت و تسلط مطالب دارند. هر امتحان را به فرصتي براي تكرار و مرور درس‌ها، تكميل كارهاي انجام نشده و ترميم و تكميل يادگيري‌هاي ناقص تبدیل کنید.

ب) هماهنگ کردن برنامه مدرسه و آزمون‌های آزمایشی
توصيه مي‌كنيم برنامه‌هاي مدرسه و آزمون‌ها را با هوشمندي در كنار هم تلفيق كنيد. تلفيق برنامه‌هاي مدرسه و آزمون‌هاي آزمايشي مهم‌ترين چالش در برنامه‌ريزي دانش‌آموزان است. در اين رابطه توجه به نكات زير مفيد خواهد بود.
1. با يك برنامه پيش برويد و از اين شاخه به آن شاخه نپريد. چند برنامه‌اي شدن شروع يك شكست است. با تلفیق برنامه‌ي مطالعاتی آزمون‌ها و مدرسه یک برنامه را دنبال کنید.
2. همان‌طور كه گفته شد برنامه‌ي آموزشي مدرسه در اولويت قرار دارد. مازاد ساعت مطالعه‌ي خود را به برنامه‌ي آزمون اختصاص دهيد.
3. اگر برنامه‌ي آموزشي مدرسه از مواد آزمون آزمايشي شما عقب‌تر بود توصيه مي‌كنيم در دروس جديدی كه قابل خودآموزي نيستند، با مدرسه همراه شويد. مهم نيست در اين دروس به مواد آزمون نرسيده باشيد اما در دروس پايه كه خودآموزند؛ مي‌توانيد با کمک کتاب‌های کمک درسی، درس بخوانيد و خود را به آزمون برسانيد.
4. اگر برنامه‌ي مدرسه جلوتر از مواد امتحاني آزمون شما باشد، باز هم اولويت با فعاليت‌هاي مدرسه است. مبادا به بهانه‌ي كار روي آزمون، درس‌هاي مدرسه را كنار بگذاريد. مرحله‌ي اول يادگيري‌تان را در مدرسه انجام دهيد، پركاري، رفع اشكال، مسلط شدن و مرور درس‌ها را با آزمون‌ها هماهنگ سازيد. به عبارتي در اين حالت آزمون نقش پوششي و كار تكميلي و مرور خواهد داشت. توصيه مي‌كنيم براي آمادگي در آزمون، بخش‌هایی را  كه اشكال داريد، رفع اشكال كرده و در قسمت‌هايي كه مسلط نيستيد، پركاري كنيد.
5. همان‌طور كه گفته شد اگر دروس مرتبط و پيش‌نيازهاي هر درس جديد را هم‌زمان بخوانيد، بخشي از دروس پايه‌ي شما از آزمون کم مي‌شود. دروس پايه‌ي مستقل و غيرمرتبط را در اوقات اضافي يا روزهاي تعطيل برنامه‌ريزي كنيد.
6. برنامه‌ي خود را تنظيم كنيد كه يك يا دو روز باقي مانده به آزمون را براي مرور دروس اختصاص دهید.

 واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکرانبرچسب ها: برنامه مدرسه, آزمون آزمایشی
امتیاز بندی
جستجو
خبرنامه مبتکران
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian