مشاوره
تاریخ: 1396/03/01 نمایش: 5193 مرتبه تعداد امتیاز: 54   (Article Rating)
تمرین کنکور در خانه

تمرین کنکور در خانه


کـپی برابر اصـل
شبیه‌سازی دقیق و موبه‌موی کنکور در خانه
در مقاله­‌های دوران‌ جمع‌بندی در مورد اهمیت تکنیک «شبیه‌سازی کنکور» برای‌تان گفتیم. حال ببینیم کم و کیف این تکنیک چگونه است. برای این‌ که تکنیک «شبیه‌سازی کنکور» بیشترین تاثیر را داشته باشد لازم است تا تمام جوانب کار رعایت شود و جزییات یک به یک شبیه‌سازی شوند. این شبیه‌سازی می‌تواند جنبه‌ها مختلفی داشته باشد که ما در این مطلب راه‌هایی را برای اجرای جنبه‌های مختلف این شبیه‌سازی به شما ارائه می‌دهیم.
شبيه‌سازي علمي: با پاسخ‌گويي به سوال‌ آزمون‌هاي چند سال اخير با دفترچه‌ سوال‌ها، تعداد سوال‌ها، بودجه‌بندي سوال‌ها، سطح دشواري و تيپ سوال‌ها آشنا مي‌شويد. مي‌آموزيد كه چگونه در مدت باقي‌مانده بر مباحث خوانده‌شده مسلط شويد. در اين دوران از مطالب كم‌اهميت، غيرضروري و اضافي فاصله بگيريد و هر چه بیشتر خودتان را به فضاي علمي و اهداف كنكور نزديك کنید. این‌گونه می‌توانید دانش‌تان را در جلسه‌ آزمون مديريت کنید.
شبيه‌سازي زماني: كنكور سراسري يك آزمون سرعتي است. بايد سوال‌ها را در محدوده‌ زماني معيني پاسخ داده و زمان را تحت كنترل داشته باشيد، با اجراي اين تكنيك، اصول پاسخ‌گويي به دفترچه‌ سوال‌ها را تمرين كنيد. مي‌آموزيد چگونه گذر زمان را زيرنظر داشته باشيد، وقت خود را بين درس‌ها و تست‌هاي يك درس تقسيم كنيد و چگونه با پرسش‌هاي مبهم يا دشوار برخورد كنيد.
اگر تا به حال تست‌هاي مربوط به هر مبحث را جدا از هم و به‌طور موضوعي پاسخ مي‌داديد، حالا پاسخگويي به سوال‌هاي مباحث گوناگون را در يك يا چند درس كنار هم تجربه مي‌كنيد و عادت مي‌كنيد در هر 45 ثانيه تا يك دقيقه، با كمترين خطای ممکن فايل‌هاي اطلاعاتي ذهن‌تان را از موضوعي به موضوع ديگر انتقال دهيد و حضور ذهن بیشتری داشته باشيد.
شبيه‌سازي رواني: در جلسه‌ آزمون سراسري شرايط روحي و رواني خاصي را تجربه مي‌كنيد. بايد بتوانيد هيجانات افكار و احساسات خود، اضطراب و... را در جلسه‌ آزمون به خوبي كنترل و آن‌ها را مديريت كنيد. با شرايط فيزيكي جلسه‌ آزمون كنار بياييد. سعی کنید تمركز و دقت‌تان را تا پايان جلسه حفظ كنيد.
تمرين كنكور و شبيه‌سازي آن شما را براي برخي موارد بالا آماده مي‌كند، اما واقعيت آن است كه هيچ آزموني نمي‌تواند جلسه‌ واقعي كنكور را از جهت رواني شبيه‌سازي كند. بار رواني جلسه‌ كنكور، خاص است. فراتر از اين يا آن آزمون آزمايشي يا جلسات شبيه‌سازي كنكور است. اما اجراي اين تكنيك به‌ويژه شركت در آزمون‌هاي جامع آزمايشي براي مديريت برخي از اين هيجانات بي‌تأثير نيست.
برای اینکه بیشتر در جریان کنکور قرار بگیرید بهتر است با دفترچه سوال‌های کنکور سراسری و نحوه زمان‌بندی آن هم آشنا شوید.

دفترچه سوالات عمومی

سوال‌های دروس عمومي با عنوان دفترچه‌ شماره‌ (1) به همه‌ داوطلبان گروه‌هاي آزمايشي داده مي‌شود. اين دفترچه 100 سوال از دروس عمومي دارد و از هر یک درس‌های ادبیات، عربی، دین و زندگی و زبان 25 سوال می‌آید كه بايد در مجموع ظرف 75 دقيقه به آن‌ها پاسخ دهید.

دفترچه تخصصی ریاضی

اين دفترچه شامل 135 سوال اختصاصي شامل 55 سوال ریاضی، 45 سوال فیزیک و 35 سوال شیمی است كه بايد در مدت 175 دقيقه به آن‌ها پاسخ دهيد.

دفترچه تخصصی تجربی

شامل 165 سوال تخصصی شامل 20 سوال زمین‌شناسی، 30 سوال ریاضی، 50 سوال زیست‌شناسی، 30 سوال فیزیک و 35 سوال شیمی است. زمان پاسخ‌گویی برای این دفترچه 175 دقیقه در نظر گرفته شده است.
داوطلبان سهميه‌ بهياران دو دفترچه اختصاصي دارند. در دفترچه شماره‌ (3) بايد سوال‌های درس بهياري را نیز در مدت 30 دقيقه پاسخ دهند.

دفترچه تخصصی انسانی

این داوطلبان دو دفترچه اختصاصی دارند. 35 سوال رياضي و اقتصاد را در دفترچه شماره‌ (2) در مدت 35 دقيقه و 145 سوال ساير دروس اختصاصي را در مدت 130 دقيقه در دفترچه شماره (3) پاسخ مي‌دهند. سایر دروس اختصاصی آن‌ها شامل 30 سوال ادبیات اختصاصی، 20 سوال عربی اختصاصی، 30 سوال تاریخ و جغرافیا، 20 سوال علوم اجتماعی، 25 سوال فلسفه و منطق و 20 سوال روان‌شناسی است.

دفترچه تخصصی زبان

اين داوطلبان در دفترچه اختصاصی بايد به 7 سوال درس زبان تخصصي يكي از زبان‌هاي خارجي (انگليسي، فرانسه يا آلماني) در مدت 105 دقيقه پاسخ دهند.
داوطلباني كه زبان خارجي آن‌ها ايتاليايي يا روسي باشد تنها بايد سوال‌های دروس عمومي يعني دفترچه شماره (1) را پاسخ دهند و نياز به پاسخگويي به سوال‌هاي دفترچه شماره (2) ندارند.

دفترچه تخصصی هنر

سوالات اختصاصی گروه هنر شامل 20 سوال درک عمومی هنر، 30 سوال درک عمومی ریاضی و فیزیک، 20 سوال ترسیم فنی، 20 سوال خلاقیت تصویری و تجسمی، 20 سوال خلاقیت نمایشی، 20 سوال خلاقیت شیمی و 20 سوال خواص مواد می‌باشد و زمانی که برای پاسخ‌گویی در اختیار دارند 65 دقیقه است.

برگرفته از کتاب «کنکورت را قورت بده»

 واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکران


برچسب ها: کنکور در خانه, کنکور
امتیاز بندی
جستجو
خبرنامه مبتکران
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian